Удивителни находки на 7000 години в сърцето на Перперикон

Удивителни находки на 7000 години в сърцето на Перперикон
17.07.2025 13:43

Поредни уникални археологически открития у нас!

Новият сезон на Перперикон започна със сензационни находки, които разкриват хилядолетната история на скалния град. Екипът на проф. Николай Овчаров попадна на изключително добре запазени каменни сечива от финала на каменно-медната епоха, датиращи отпреди близо 7000 години, както и на гробове от средновековния некропол. Откритията дават нова светлина върху най-ранните периоди от живота на Перперикон и допълват картината на средновековния град.

Само седмица след началото на разкопките за този сезон, археолозите направиха удивителни открития. Едно от най-впечатляващите са две перфектно изработени каменни сечива – брадва и тесла, датирани отпреди 6500-6700 години.

"Виждате идеално огладени, това е брадва, а това се води тесла в праисторическата наука. Много прецизно изработени" обясни пред Нова тв проф. Николай Овчаров, показвайки находките.

Откритието е изненадващо, тъй като досега следи от каменно-медната епоха са намирани основно в най-високата част на Перперикон – Акропола, където се е намирало праисторическото светилище. Новите артефакти обаче са открити в южния квартал на скалния град. Проф. Овчаров предполага, че те са принадлежали на ловци, които са бродили из някогашната гора, или са се свлекли по склона с времето.

"Тези находки ни напомнят, че ние имаме една много стара история на Перперикон, 7000-годишна, която го прави толкова ценен", допълни археологът.

Успоредно с това, екипът продължава работата по големия средновековен некропол от XIII-XIV век, разположен в южния квартал. До момента са проучени близо 300 гроба, принадлежали на по-бедните граждани на Перперикон от времето на Второто българско царство. Археолозите разкриха и напълно запазен гроб, в който главата на погребания е била положена в специално оформена каменна ниша.

Разкопките тази година са съсредоточени и върху наскоро откритата крепостна стена от VI век, строена за защита срещу варварските нашествия на славяни, прабългари и авари. Целта е била да се пази голямата епископска базилика – седалище на епископия Родопи.

Проф. Николай Овчаров изрази надежда, че с експонирането на новите находки и продължаващата работа, интересът към Перперикон ще продължи да расте. Той обаче апелира за по-сериозна държавна намеса в развитието на културния туризъм, по примера на съседни Гърция и Турция, за да могат маршрути като "Долината на тракийските царе" и "Виа Родопика" да бъдат успешно рекламирани пред света.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Гответе се: Идват нови жеги (седмична прогноза)

19.07.2025 18:02    

Идва гореща седмица, като термометърът отново ще стигне 40-41 град

Жечо Станков в Белия дом: България предлага визия и готовност за проекти с глобално значение

В Белия дом бе поредната от цикъла срещи, които българската делегация, водена от министъра на енергетиката Жечо Станков, проведе в рамките на работ

Български ученици спечелиха шест медала на 66-ата Международна олимпиада по математика

Български ученици спечелиха шест медала на 66-ата Международна олимпиада по математика в Австралия, съобщиха от Сдружение на олимпийските отбори по

Шест медала за България от най-престижната олимпиада по математика в света

Най-добрите български ученици по математика спечелиха 6 медала от най-престижното състезание по математика в света. На 66-ата Международна олимпиад