Северният полюс се измества на запад заради топящите се ледове

10.04.2025 16:36

Бързото топене на ледените покривки, предизвикано от климатичните промени, може да доведе до значително изместване на географските полюси на Земята в рамките на следващите десетилетия. Това сочи ново проучване, публикувано на 5 март в престижното научно списание Geophysical Research Letters.

Според учените, ако сегашните темпове на топене продължат, географският Северен и Южен полюс могат да се изместят с до 27 метра до края на века. Причината за това е преразпределението на водната маса върху планетата, което води до промени в оста на въртене на Земята. Това изместване може да има сериозни последствия за навигацията на сателити и космически апарати, подчертават изследователите, предаде Факти.

Земята се върти, но и се „клати“


Докато Земята се върти около оста си, промените в разпределението на нейната маса водят до леки колебания в тази ос — подобно на въртящ се пумпал. Част от тези „залитания“ са добре известни и предвидими – например, те могат да бъдат причинени от сезонни промени в атмосферното налягане, океански течения или взаимодействия между земното ядро и мантията.

Но новото проучване, проведено от учени от ETH Цюрих, доказва, че разтопяването на ледените покривки в Гренландия и Антарктида също оказва значително влияние. Използвайки данни за движението на полюсите от 1900 до 2018 г., както и прогнози за бъдещото топене на лед, изследователите симулират как биха се променили позициите на полюсите при различни сценарии на парникови емисии.

Човешката намеса засенчва дори ледниковите епохи


Резултатите са тревожни: при най-лошия сценарий на въглеродни емисии, Северният полюс може да се измести с над 27 метра на запад до 2100 година. Дори при по-оптимистичен сценарий, се предвижда изместване от поне 12 метра спрямо местоположението му през 1900 г.

„Този ефект вече надминава влиянието на така наречената гляциална изостатична компенсация – бавното издигане на земната кора след края на последната ледникова епоха“, обяснява д-р Мостафа Киани Шахвандий, съавтор на изследването и геофизик от Университета във Виена.

С други думи, макар че масивните ледници от миналото са натискали земната кора надолу, а след тяхното топене тя постепенно се е издигала, настоящите промени, причинени от човека, вече имат по-осезаем ефект върху положението на полюсите.

Изместването на оста на въртене на Земята може да създаде сериозни предизвикателства за навигацията в орбита, предупреждава Киани Шахвандий. Учените използват оста на въртене като ориентир за определяне на местоположението на сателити и космически апарати. Ако тази ос се измества с времето, точността на навигацията би могла да пострада.

В бъдеще, учените планират да анализират палеоклиматични данни, за да установят как полюсите са се премествали в резултат на естествени климатични промени в продължение на милиони години. Това би позволило по-добро разбиране за мащаба на днешната човешка намеса и нейното отражение върху динамиката на планетата.

Проучването напомня колко дълбоки и всеобхватни са ефектите на климатичните промени – не само върху екосистемите и морското равнище, но и върху фундаменталната структура и движение на самата Земя. Докато светът продължава да се бори с въглеродните емисии, промените в оста на въртене на планетата се очертават като още едно от предизвикателствата, които изискват глобално внимание и научен отговор.

Източник: epicenter.bg

Лайфстайл
Подобни  

Алла Пугачова възмути феновете си по минижуп на 76 г.

07.05.2025 11:36    

Алла Пугачова отбеляза 76-ия си рожден ден с визия, която никой не

Ан Хатауей, Синтия Ериво, Зендая и Даяна Рос - най-добре облечените звезди от Met Gala 2025

Всяка година бляскавото събитие в Музея на изкуството "Метрополитън" в Ню Йорк събира впечатляваща гру

Правила за хранене на Met Gala 2025: Ана Уинтур и нейният списък със забранени храни

Обратното броене започна! Метрополитън е тук, а заедно с това до най-голямото модно дефиле остават само часове! Тази година Met G