Руската прокуратура иска почти шест години затвор за четирима журналисти, обвинени в екстремизъм

10.04.2025 22:42

Руската прокуратура настоява за затвор от по пет години и 11 месеца за четирима журналисти, обвинени, че са си сътрудничели със забранената организация на покойния опозиционер Алексей Навални, заявиха самите те на излизане от съда, цитирани от Ройтерс и БТА.

ТАСС също съобщи, че обвинението е поискало пет години и 11 месеца затвор за журналистите, като агенцията се позовава на представители на руската правосъдна система.

Антонина Фаворская, Сергей Карелин, Константин Габов и Артьом Кригер са съдени при закрити врата от октомври насам по обвинения, че членуват в екстремистка организация. Те отхвърлят обвиненията.

Прокурорите казват, че обвиняемите са създавали материали за канала в платформата за споделяне на видеоклипове „Ютюб“ на Фонда за борба с корупцията на Навални, който е забранен в Русия като „чуждестранен агент“ и екстремистка организация.

Активисти от опозицията казват, че процесът предполага, че властите възнамеряват да преследват предполагаемите последователи на Навални – повече от година, след като той внезапно умря в затвора на 47-годишна възраст.

Навални, когото Ройтерс определя като най-изтъкнатия опонент на президента Владимир Путин, прекара години в критики на корупцията в руските елити. Той бе вкаран в затвора по обвинения за корупция и екстремизъм. Сподвижниците на Навални обвиняват Путин, че е наредил смъртта му. Кремъл отхвърля твърдението. Миналата година американското издание „Уолстрийт джърнъл“ съобщи, че разузнаването на САЩ не смята, че Путин стои зад смъртта на опозиционера.

Обвинените журналисти Габов и Карелин работят на свободна практика, като си сътрудничат с редица новинарски организации, включително с Ройтерс и Асошиейтед прес.

В изявление на Ройтерс се казва, че „Габов е журналист на свободна практика, който между 2022 г. и 2024 г. от време на време е сътрудничил на Ройтерс като продуцент, редактирайки възложени му видеоклипове и сценарии. „Нямаме доказателства, които да показват, че обвиненията срещу него са свързани с работата му на свободна практика в Ройтерс“, се допълва в документа.

„Ройтерс е дълбоко ангажиран със свободата на пресата и се противопоставя на лишаването от свобода на всеки журналист за това, че си върши работата. Журналистите трябва да бъдат свободни да съобщават новини в обществен интерес, без да се страхуват от тормоз или опасност, където и да са“, се добавя в изявлението.

Асошиейтед прес не отговори веднага на искане за коментар.

Фаворская и Кригер са работили за „СОТАВижън“ – независима медия, която също е определена за чуждестранен агент.

Ройтерс отбелязва, че Русия засили натиска върху местни и чуждестранни репортери след началото на войната в Украйна. Според международната група за свобода на пресата „Репортери без граници“ в момента в Русия са задържани 32 журналисти и шестима други медийни служители.

Източник: epicenter.bg

Свят
Подобни  

Естония задържа петролен танкер от руския "сенчест флот" в Балтийско море

11.04.2025 22:05    

Естония задържа петролен танкер в Балтийско море, за който се смят

Тунис пусна на свобода 11 руснаци, арестувани по подозрение в тероризъм

Единадесет руски граждани, арестувани в Тунис през ноември 2024 г. по подозрение в участие в терористична дейност, са били освободени от тунизийски

Рокади в украинското МО: Първият заместник на Рустем Умеров подаде оставка

Първият заместник-министър на отбраната на Украйна, генерал Иван Гаврилюк, подава оставка. Това съобщава изданието "Социално", цитирано от "Фокус".

Русия обяви за чуждестранен агент Андрей Козирев - външен министър от времето на Елцин

Андрей Козирев – първият външен министър на Русия след разпадането на СССР, е обявен за чуждестранен агент, каза днес руското министерство на