Фандъкова: Да насърчим младите да търсят специалности, необходими на трудовия пазар

15.04.2025 10:11

Държавата да финансира второ висше образование в приоритетни професионални направления и защитени специалности. Това предвиждат промени в Закона за висшето образование, внесени от депутати от ИТН, ГЕРБ и БСП. Планирано е промените да влязат в сила от 1 януари 2026 г.

Един от вносителите е Йорданка Фандъкова от ГЕРБ-СДС. Пред БНР тя обясни, че промените са част от цялостната визия за това, че бързо трябва да се навакса пропуснатото време, за да може да се подготвят младите хора за времето, в което живеят.

"Днешните ученици и студенти се очаква да сменят средно 3 професии през трудовия си живот. Това налага ние да дадем възможности да се преквалифицират постоянно. Политиката на министър Вълчев предлага ключови реформи както в средното, така и във висшето образование, които са насочени към това децата и младите хора във все по-динамичното време, в което живеем, да могат да са гъвкави, да могат да се подготвят, да търсят нови възможности за себе си. Тази промяна не просто е даване на пари, а финансиране за постигане на важни цели", коментира Фандъкова в предаването "Преди всички" по БНР.

Тя уточни, че мерките ще са за специалности, за които има ниско търсене от страна на младите хора, а в същото време голям дефицит и високо търсене на пазара на труда. По думите ѝ това са инженерно-технически, природо-математически, някои хуманитарни специалности.

"Ролята на държавата е да насърчи повече млади хора да търсят тези непривлекателни за момента специалности", каза депутатът.

По думите ѝ също така това е подкрепа не само за бизнеса и младите, но и за университетите, защото тя би разширила интереса към предлаганите от тях програми:

"Тази малка крачка е много важна за това да можем да осигурим повече специалисти на бизнеса, повече млади хора да се чувстват добре в България и да помогнем на университетите".

Тя подчерта, че предложението е широко подкрепено.

Йорданка Фандъкова коментира и темата за въвеждането на предмет "Добродетели и религии" в училище:

"Прекалено много се съсредоточаваме в конкретната тема за предмета. Наистина има нужда и обществото, и децата, и училището от възможност адекватно да се подчертае и насърчава възпитателната роля. Тръгвайки от там, ние трябва да намерим тези механизми, които да помогнат на всички. Прекалено много възлагаме на училището – казваме, че учителите трябва да възпитават, но ние не им даваме инструменти за това възпитание. Когато се тръгне от възпитание в добродетели, тогава се стига и до един от вариантите, разбира се по избор, да се изучава или етика, или по друг начин да е наречен предметът".

По думите ѝ обаче учителите имат нужда от квалификация и подготовка за такъв предмет.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Илияна Йотова: Това не е референдум за отказ от еврото, а да попитаме хората какво мислят

09.05.2025 22:32    

Искам да разсея тезата, че това е референдум за отказ от еврото, н

Сачева: Радев без свян подготвя политически проект в конкуренция с "Възраждане", "Меч" и "Величие"

"Българските граждани 7 пъти през последните 4 г. ясно се произнасят на избори за пътя на България в Европа и гласуват за партиите, които защитават

Росен Желязков: Призовавам парламентът да завърши пълната интеграция на България в ЕС!

Позиция на министър-председателя Росен Желязков: България отдавна избра своя европейски път на развитие, като пое валидно задължение за у

Предложението на Радев за референдум за приемането на еврото трябва да бъде отхвърлено от НС

Обявеното с "извънредно" обръщение на Румен Радев предложение за национален референдум относно дата за присъединяване към еврозоната следва категор