На 17 април 1397 г. Джефри Чосър представя „Кентърбърийски разкази“ за първи път в английския двор

17.04.2025 18:03

На тази дата през 1397 г. писателят Джефри Чосър представя „Кентърбърийски разкази“ за първи път в двора на английския крал Ричард II. Книгата е уникална с това, че е първата, създадена на разговорен английски език, а не на използваните за работа тогава латински и френски, разказва Vesti.

Той използва описанията на героите и техните разкази, за да представи един ироничен и критичен портрет на английското общество по това време и най-вече на църквата. Сборникът е приет за една от най-важните творби в английската литература, защото не само бива определян като развлекателен от читателите, но и защото предоставя много възможности за интерпретация.

Творбата е написана по време на бурните времена в английската история

Католическата църква е в средата на Западната схизма и, макар че тя все още е била единственият християнски орган в Европа, е била обект на тежки противоречия.

„Кентърбърийски разкази“ е една от първите творби в английската литература, които споменават хартията, сравнително ново изобретение, което позволява разпространяването на писменото слово, нещо дотогава невиждано в Англия. Политически сблъсъци като например избухналото през 1381 г. Селско въстание в Англия и други безредици, завършващи с детронирането на Крал Ричард II, допълнително разкриват смутното и размирно време заобикалящо Чосър докато пише разказите. Много от най-близките му приятели са били екзекутирани и той се премества в Кент, за да се измъкне от събития в Лондон.

Интересен исторически факт е, че не само по онова време, а и сега, катедралата в Кентърбъри е най-значимият религиозен и духовен център в Англия.

Архиепископът на Кентърбъри е най-високопоставеният духовник в Църквата на Англия. През ХІІ век четирима рицари на крал Хенри ІІ убиват там архиепископ Томас Бекет. Той е в остър конфликт с краля по темата за правата и привилегиите на църквата. Той е канонизиран 3 години по-късно, което насърчава разкайващият се Хенри II да утвърди катедралата като център на английското християнство. Да се поклонят на светите мощи на Томас Бекет, всяка година в Кентърбъри се стичат тълпи поклонници и молители. И Чосър взима сюжета си от това поклонничество.

Източник: epicenter.bg

Култура
Подобни  

Иван Гранитски: Чудовищната естетическа и художествена енергия на Гео Милев

На 15 май се навършват 100 години от смъртта на Гео Милев, поет и публицист, основен представител на експресионизма в българската литератур

Богдана Карадочева: Лили Иванова е страхотна! Шапка й свалям!

"Лили Иванова е страхотна! Когато чух за първи път песента ѝ "Ти сън ли си", настръхнах. Щях да умра в залата." Това разказа естрадната п

Теодора Духовникова: Няма да ииграя Лили Ианова. Стискам палци на филма. Лили е голяма!

Вече стана ясно, че Лили Иванова ще има филм за живота си — проект, който обещава да бъде едно от най-големите културни събития на десетилети