Държавата отпуска 350 000 лева за спасителни разкопки в античния град Хераклея Синтика

22.04.2025 13:58

350 000 лева отпуска държавата за спасителните разкопки в античния град Хераклея Синтика край Петрич, съобщава БНТ. Екип археолози започна проучване на терена заради предстоящото строителство на газопровода България - Гърция. За съжаление, някои от местата вече са били унищожени от иманяри през последните години.

След месец трябва да започне разширяването на газопреносната мрежа за връзката между България и Гърция. Археолозите вече са разкрили ранно средновековно жилище. Очакванията са да бъдат открити и няколко некропола.

Проф. Людмил Вагалински, ръководител на разкопките: "Взимаме материалите. Чертаем. Рисуваме. Всичко оставяме в музея. Не би трябвало да бъде пречка за строителството. Стига да не е някаква гробница, масивна. Камо ли с рисунки. Ако бъде евентуално застрашена тръбата, тогава вече трябва да се мисли какви мерки да се вземат, така че тя да не я унищожи. Но, ако тя, условно говоря, е на дълбочина по-голяма от тази, на която тръбата ще достигне, тогава би могла да се консервира. Да се зарие. Пак земята я пази, тръбата ще си остане отгоре. Това не е проблем."

Свеня Симон, археолог от Германия: "Можеш да видиш древния град. И така хората могат да си представят какво всъщност е било, което за хората, които не са запознати с археологията, е много трудно."
По данни в България има около 30 000 души, които изкарват прехраната си чрез иманярство. Некрополите на Хераклея Синтика са били едни от най-богатите в антично време. Затова и районът представлява голям интерес за нерегламентираната дейност.

Проф. Людмил Вагалински, ръководител на разкопките: "Иманярите са бич за българската археология и те ежедневно унищожават паметта ни, важна историческа информация, губим и пари. Ти изследваш скелет, какъв е този човек, с какво се е хранил, дори първите седем години къде е живял. Има такива анализи. Какъв статут е имал той. Това е ценно, това е историята. Това не може да се възстанови никога вече."

Арина Курзу, археолог от Русия: "Важно е да пазиш историята за себе си и да продължаваш традициите, защото това са корените на всеки човек. Когато говорим за проучване, е важно работата да върви системно и тя ще бъде професионална. Тогава ще имаме голямата картина за историята ни."


През изминалата година античното селище привлече стотици туристи от целия свят заради двете статуи, които бяха открити там. Археолозите се надяват на успешен сезон и през предстоящите месеци.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Николай Нанков: Влизането в еврозоната ще постави България редом с най-мощните в Европа

10.05.2025 21:53    

"Днес се навършват 72 години от възстановяване на Българската патр

Кристиан Вигенин за предложението на Радев: Конституционно този референдум не е допустим

"Чак "да отрежем" президента Радев не е точният термин. Това не е първата инициатива за референдум, така че ние сме последователни като цяло в тези

Радослав Рибарски за референдума на Радев: Отчаян ход в последния момент

"За да сме равни с другите европейски държави зависи от нашите задружни, собствени сили. Президентът вчера отново ни отклони от този завет. Така, ч

Желязков: Трябва да поставим Украйна в най-силна позиция за постигане на справедлив и траен мир

"България непрекъснато подкрепя Украйна от началото на войната", това написа в профила си в "Екс" (по-рано "Туитър") българският премиер Росен Желя