Днес празнуваме Светла сряда с обичаи за дъжд и защита от болести

Днес празнуваме Светла сряда с обичаи за дъжд и защита от болести
23.04.2025 09:17

Днес, 23 април 2025 г., отбелязваме Светла сряда - третия ден от Светлата седмица след Великден, в която православните християни почитат Богородица и апостолите. Денят, известен още като "Празна сряда", носи със себе си богати народни традиции, предавани от поколение на поколение.

Според православния календар, на този ден църквата почита Свети Йоан Богослов - един от най-близките ученици на Иисус Христос. Именно той пръв е повярвал във Възкресението и пръв е разпознал своя учител, когато Господ се е явявал на апостолите след Възкресението.

Българската народна традиция е запазила два специфични обичая, които се изпълняват на Светла сряда - "Мара Лишанка" и "Ладино хоро". И двата ритуала имат дълбок символичен смисъл и се правят с няколко цели - за измолване на дъжд, за осигуряване на плодородие, за предпазване от градушка, магии и различни болести.

Мара Лишанка - обред с дълбоки корени

Обредната игра "Мара Лишанка" се изпълнява от моми и ергени в първата сряда след Великден. В центъра на ритуала стои обредна кукла, която представлява женско антропоморфно изображение - обикновено мома или булка, подходящо забрадена и накичена, която дава името на целия обред.

Обичаят включва символично "грабване" на куклата Мара Лишанка от ергените, което представя отвличането на мома за невеста. Това придава на обреда ясно изразена женитбена символика. Същевременно, народните вярвания свързват "Мара Лишанка" и с предизвикване на плодородие, привличане на дъжд и защита от градушка и болести. След изпълнението на хората и песните, момите и ергените обикалят нивите, като ги "напяват" за богата реколта.

Ладино хоро - магия в движение

"Ладино хоро" е втората традиция, характерна за Светла сряда, изпълнявана предимно в Югозападна България. При този обичай девойките се хващат на хоро, което на три пъти се "разсича", като момите се провират през арка, образувана от кърпи. През цялото време останалите участници в ритуала пеят специална песен, адресирана към последната мома в редицата, в която предричат за какъв момък ще се омъжи тя.

Интересен аспект на Светлата седмица е и практиката стопанките да боядисват повторно яйца, които след това раздават за душите на починали близки. Според древно поверие, този жест предпазва душите на мъртвите от превъплъщаване и им осигурява спокойствие в отвъдното.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Времето започва да се подобрява

11.05.2025 09:02    

През деня в неделя над цялата страна ще е с разкъсана облачност. Щ

Днес почитаме Светите братя Кирил и Методий

На 11 май почитаме Светите равноапостолни и славянски просветители Кирил и Методий. Те са създателите на азбуката за славянския

Николай Нанков: Влизането в еврозоната ще постави България редом с най-мощните в Европа

"Днес се навършват 72 години от възстановяване на Българската патриаршия. С радост точно днес, в навечерието на утрешния празник на Ловеч и на кате

Кристиан Вигенин за предложението на Радев: Конституционно този референдум не е допустим

"Чак "да отрежем" президента Радев не е точният термин. Това не е първата инициатива за референдум, така че ние сме последователни като цяло в тези