"Винаги е имало причини за недоволства в най-новата ни история. Винаги едни напрежения като съществуват рефлектират по един странен начин върху обществото и то ги преживява като враждебни от страна на външни субекти, които имат обществено значение."
Това каза в "Денят започва" по БНТ психологът Росен Йорданов.
Според него това поведение на обществото е заради провала на социалните ни отношения. Когато институциите не покажат заинтересованост за уреждането на отношенията в различни аспекти от живота, недоволствата стават все по-фокусирани, заяви психологът.
"Хората вече са недоволни конкретно от конкретни персонални хора т.е. ако отида в болницата лекарят няма да се отнесе достатъчно ангажирано. Ако имам проблем, където полицията трябва да вземе отношение - те не са достатъчно ангажирани. Искам повече да са ангажирани".
По думите му след пандемията взаимоотношенията помежду ни са се разпаднали. Това според него се е случило и в политиката - в това роене на партийки, раздробяване и многократните избори.
По случая с убитата Магдалена от Хасково, психологът заяви, че шефът на ОМДВР - Хасково е имал "силно безучастно и доста неадекватно поведение". Именно това е довело до недоволството.
По думите му през последните години МВР се е превърнало в "театър на всякакви намеси" и силно се политизира.
"За първи път виждам в подобен вид сграда на МВР и такава атака срещу сграда на МВР. Но хората трябва да имат усещането, че институциите са ангажирани с техния проблем и го правят с мобилизация и отговорност.
До 2013-2014 г. имаше респект към служителите на МВР, от 2014-а почувствах нахлуването на хора с различен морал от съществуващия тогава", заяви психологът. Той отбеляза, че сега за първи път работещите в тази система не могат да се оплакват от заплатите си и трябва вече да има обществена взискателност.
"Колеги, прибирайте се" беше силен политически пиар. Случаят в Хасково обаче не е - шефът там постъпи изключително непрофесионално. Вече ще започне да лъсва истината - а тя е, че има много некадърни кадри, хора недостойни, без авторитет. По-добре е да има разделение на професионални и политически лица в МВР. Адмирирам, че в момента начело на ведомството е политическо лице, важно е кой е главният секретар. Пътеката е: първо напускаш, минаваш през политиката, после се връщаш. Трябва да се носи персонална отговорност. Сега в системата на МВР има кадрови колапс", допълни Росен Йорданов.
Според него създаването на тийнейджърски групи с хулигански прояви е
деструктивна форма на себеутвърждаване.
"Това е форма за идентичност в световен мащаб за бърза слава. Има разлика от насилието в моето детство и това, което е сега. Агресията на младите днес е по-враждебна, насочена към повече болка и страдание, агресивните актове целят да унижат", смята Росен Йорданов.