Студентският протест в Сърбия навлезе в нова фаза, след като организаторите му официално поискаха предсрочни парламентарни избори. В публикация в социалната мрежа X от 5 май, студентите настояват за "незабавното разпускане на Народната скупщина и свикване на предсрочни избори" съгласно член 109 от сръбската конституция.
"Вярваме, че демокрацията е единственият правилен начин за разрешаване на политическа криза от такъв мащаб", заявиха студентите и призоваха гражданите да подкрепят бъдеща листа, на която ще прехвърлят доверието си.
Протестите в Сърбия продължават вече шест месеца, откакто на 1 ноември 2024 г. се срути козирката на железопътната гара в Нови Сад и причини смъртта на 16 души. Първоначално движението стартира с искания за отговорност за трагедията, прозрачност в разследването и защита на протестиращите от атаки.
Вълната от недоволство вече се е разпространила в над 400 селища в Сърбия, като студентите блокират около 60 факултета. Масовите демонстрации доведоха до оставката на премиера Милош Вучевич още през януари, но недоволството срещу управлението на президента Александър Вучич не стихва.
"Забелязваме, че корените на корупцията във властта са проникнали твърде дълбоко в държавните институции, пречейки им да изпълняват самостоятелно задълженията си", посочват студентите в изявлението си, определяйки момента като "повратен в историята на страната".
Вътрешният министър на Сърбия Ивица Дачич реагира остро, заявявайки че няма причина за предсрочни избори и че правителството на страната има стабилно парламентарно мнозинство. Дачич предупреди, че изборите могат да бъдат "край на мечтата" на протестиращите.
През последните седмици към недоволството на студентите се присъединиха и синдикатите, които организираха съвместен масов протест на 1 май. Опозиционни партии като Зелено-лявата фракция и Движението за обновяване на Кралство Сърбия вече изразиха подкрепа за искането на студентите.
Движението в Сърбия се превърна в най-големия студентски протест в Европа от десетилетия и най-масовото гражданско недоволство в страната от свалянето на режима на Милошевич през 2000 г.