В университетската болница в Бургас спасиха дете, загубило съзнание след опасна игра в социалната мрежа TikTok. Случаят е от миналата седмица, но е поредният и медиците предупреждават родителите да бъдат внимателни и критични към съдържанието, което децата им гледат онлайн.
Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Било на гости на своя приятелка, с която решават да участват в предизвикателство, видяно в социалната мрежа – коя по-дълго ще издържи без да диша.
При принудителното спиране на дишането девойката губи съзнание, пада и удря главата си. Родителите, които в това време са в съседната стая, веднага викат линейка и детето е прието във Второ детско отделение на УМБАЛ Бургас.
Д-р Анна Еремеева, педиатър във Второ детско отделение на УМБАЛ Бургас, обясни в какво състояние е било прието в болница детето:
"Това е момиченце, което заедно със своя приятелка гледат предизвикателство в ТикТок - коя от двете ще задържи повече въздуха си. Така тя принудително задържа въздух, в резултат на което изпада в безсъзнание, удря силно главата си. Извикан е екип на спешна медицинска помощ, които по най-бързият начин пристигат при нея. Доведена е противошокова зала в УМБАЛ Бургас. Била е с травма на главата, след което е получила ретроградна амнезия. Не си е спомнила за случилото се, нито има спомени за 2-3 седмици назад, което беше изключително притеснително за нас. Благодарение на грижите на нашето отделение детето се възстанови и вече е в своя дом", каза пред БНТ д-р Еремеева.
Случаят далеч не е единствен, посочват от лечебното заведение. В последните няколко месеца във Второ детско отделение са лекували няколко деца, предозирали с лекарства след участие в TikTok предизвикателства. Достатъчни са само няколко таблетки, за да се стигне до тежки увреждания на черния дроб и дори до смърт.
„Това е много тревожна тенденция, защото виждаме как социалните мрежи пряко влияят върху здравето и живота на децата. Родителите трябва да са изключително внимателни и ангажирани с дигиталния свят на своите деца и да не се успокояват, че щом са в съседната стая, значи са в безопасност“, съветват педиатрите.
Редовните разговори относно рисковете, до които може да доведе подобно поведение и насърчаване на критичното мислене на подрастващите, са най-доброто, което родителите могат да предприемат. А в най-ранна детска възраст - до 3-5 години, дигиталните устройства следва да се избягват съвсем, препоръчват специалистите.