Проф. Тодор Кантарджиев: До 12 часа кърлежът не може да пренесе заболяване

Проф. Тодор Кантарджиев: До 12 часа кърлежът не може да пренесе заболяване
08.05.2025 10:36

С настъпването на топлите месеци е важно да припомним забравени практики за укрепване на детското здраве, като закаляването и водните процедури, препоръчва проф. Тодор Кантарджиев, епидемиолог и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

"Децата трябва да се закаляват, да свикнат от ранна възраст на водни процедури - обтриване, както и да се излагат умерено на слънце," заяви проф. Кантарджиев в предаването "Преди всички" по БНР.

С настъпването на по-топлото време специалистът предупреждава и за опасността от кърлежи. Той съветва родителите да бъдат особено внимателни с децата в тревни площи, паркове и междублокови пространства, където трябва редовно да проверяват за наличие на кърлежи.

Как да действаме при ухапване от кърлеж

Проф. Кантарджиев подчертава, че в рамките на първите 12 часа кърлежът не успява да пренесе заболяване, затова своевременното му отстраняване е изключително важно. За безопасно премахване на кърлежа той препоръчва използването на тънка пинсета или конец.

"Не е разумно прекарало варицела дете да го ваксинираш," коментира специалистът по темата за включването на ваксината срещу варицела в имунизационния календар. Той смята, че евентуалното въвеждане на тази ваксина трябва да стане поетапно и след добро разяснение от лекарите.

Сезонни заболявания и тенденции

Според епидемиолога пиковете на лаймската болест, предавана от кърлежи, са през юли и август, когато обикновено се проявяват симптомите. Той обаче отбелязва, че "тази инфекция малко се преекспонира в нашата страна".

Най-голям риск от контакт с кърлежи има през месеците с висока трева, топло време и дъждове – май, юни и юли, уточнява проф. Кантарджиев.

Доброто съобщение е, че респираторните инфекции намаляват значително през топлия сезон. Специалистът посочва, че средностатистически всеки възрастен боледува около 5 пъти годишно от някаква инфекция, докато при децата този брой е около 8 пъти годишно.

Относно менингококовата ваксина, проф. Кантарджиев успокоява, че "много рядко имаме менингококова болест и менингококов менингит" и че случаите в България са твърде малко, за да се налага задължителна и масова ваксинация.

Източник: novinite.bg

Здраве
Подобни  

Д-р Мирослава Методиева: Случаите на ентеровируси се увеличават след празниците

08.05.2025 08:50    

Всички хора, родени в годините от 1970 до 2000, завършващи на нула

Нови случаи на лаймска болест и марсилска треска у нас

Регионалната здравна инспекция (РЗИ) във Велико Търново отчете случаи на лаймска болест и марсилска треска. Регистрирани са през периода 28 април -

Пуканките крият неподозирани ползи за здравето

Пуканките не са просто вкусен снакс за кино вечер, а могат да имат сериозни здравословни ползи, твърдят експерти. Специфичният вид царевично зърно

По случай Гергьовден: Топ диетоложка развенча голям мит за храните!

Мит е, че замразените храни, включително месо, са вредни. Това обяви пред Нова телевизия известната наша диетоложка проф. Донка Байкова.„Те