„Големият позитив от приетия на първо четене днес законопроект на БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА за отлагане на либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители е, че ще позволи на българските граждани да плащат най-евтината електроенергия в целия ЕС. Това, че сме застрашени от наказания, ако се приеме, беше манипулация от определени политически сили, поели неразумни ангажименти.“ Това заяви вицепремиерът и председател на НС на БСП Атанас Зафиров в предаването „Лице в лице“ по БТВ, съобщиха от пресцентъра на партията.
През април миналата година, отново след искане на БСП, предишния състав на Народното събрание също отложи задължението българските домакинства да излязат на свободния пазара на електроенергия.
Във връзка с оценка на дейността на правителството Зафиров подчерта, че то стъпва на сериозна управленска програма с ясни приоритети и визия, която залага четири годишен хоризонт на реализация. За тези 100 сто дни е зададена посока на развитие, включително и чрез стартиране на реформи в чувствителни сектори, добави вицепремиерът.
Като пример Зафиров посочи приетата от Министерски съвет миналата седмица Програма за хуманитарна подкрепа и интеграция на разселените лица от Украйна с предоставена временна закрила в Р България. „След 2 години прехвърляне на отговорност за 3 месеца упорита работа на моя екип заедно с ресорните министерства тази програма е факт. Акцентът е върху интеграцията на пазара на труда. България няма да харчи безусловно пари, защото има много системно недофинансирани сектори. Украинските граждани със закрила ще имат достатъчен – двумесечен срок, в който да си си намерят работа.“
Вицепремиерът поясни, че за периода от 2022 г. насам през страната са преминали над 200 хил. украински граждани. Една част от останалите са вече на пазара на труда. Касае се за около 6 хиляди души, които не работят. Предстои да се направи оценка колко от тях имат нужда от подкрепа – тип хуманитарна. Такива са бременни жени, малки деца, инвалиди, хора над 65 години и др.
„Всички извън уязвимите групи следва да се интегрират както техни сънародници го направиха вече, ако искат да останат в България.“, каза Зафиров.
На въпрос относно необходимостта от премахване на депутатските имунитети Зафиров наблегна, че отлагането или нерешаването на този въпрос ще води до още по-ниски нива на доверие към Народното събрание. Той обърна внимание, че българските граждани смятат, че в държавата се налагат двойни стандарти спрямо депутатите и обикновените хора, а подобно бавене затвърждава усещането за несправедливост.