"Твърденията за саботаж или чуждестранна намеса във връзка с инцидента с получения от България изтребител F-16 трябва да бъдат взети сериозно и когато се повдигат, да се разискват чрез подходящите канали и основават на потвърдени доказателства". Това заяви за БНР говорителят на Европейската комисия Тома Рение.
"Ние приветстваме поясненията от българското Министерство на отбраната и изтъкваме важността на прозрачността и отговорността на институциите за разглеждането на каквито и да било опасения от технически и оперативен характер", заявява още Рение.
Той уверява, че Комисията следи събитията в България, свързани със съобщенията за ситуацията с наскоро получения изтребител.
Комисията подчертава, че е необходимо всички страни членки да могат да модернизират и засилят отбранителните си способности в съответствие със стандартите на НАТО, освободени от ненужен натиск или дезинформация.
"Във време на повишени хибридни заплахи и геополитическа нестабилност, най-вече в региона, е от съществено значение да се избегне политизирането на свързаните с отбраната въпроси", допълва Тома Рение.
Междувременно Комисията за контрол над службите за сигурност в НС се очаква да заседава днес заради появилите се информации за опит за манипулиране и копиране на секретните софтуер и радар на самолет F-16 Block 70 в Трета авиобаза.
"Като ротационен председател на Комисията за контрол над службите за сигурност на 8 май 2025 г. свиквам заседание с първа точка в дневния ред - изслушване на министъра на отбраната Атанас Запрянов, директора на Служба "Военно разузнаване" бригаден генерал Венелин Венев и председателя на ДАНС Пламен Тончев във връзка с възможен нерегламентиран достъп от вражеска на България сила до класифицирана информация, свързана с една от системите на изтребителя F-16 Block 70 и евентуален саботаж срещу официалното приемане на изтребителя на въоръжение от българските ВВС", обяви преди седмица във Facebook Атанас Атанасов.
"Обект сме на атаки всеки ден и не само от неправителствени, но и от правителствени актьори, знаем кои са те, но не мога да споделя повече в открито заседание", каза вчера министърът на отбраната Атанас Запрянов при изслушване в ресорната парламентарна комисия във връзка с киберсигурността и киберотбраната.
Той отбеляза, че въоръжените сили имат център по киберсигурност и командване, което е и за киберотбрана. Запрянов добави, че армията разполага със специалисти в тази област.
"Имаме мониторинг 24 часа на нашите системи. Знаем кой ни атакува и с какви средства ни атакува", посочи министърът на отбраната.
Източник: dnes.dir.bg