Парламентът задължи пет институции да направят Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система

14.05.2025 15:17

Народното събрание задължи министъра на труда и социалната политика, министъра на финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите в срок от шест месеца да разработят Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Създаването на пътната карта бе подкрепено със 131 гласа "за", 55 "против" и 15 въздържали се.

Депутатите приеха редакционната поправка направена от вносителя Деница Сачева от ГЕРБ-СДС в проекта на решение думата "министерство" да се замени с "министър". В първоначалния вариант текстът на решението предвиждаше Министерството на труда и социалната политика да изготви пътната карта. По време на разискванията от страна на Божидар Божанов направи бележка, че обикновено с такива решения Народното събрание задължава министъра като орган на власт, а не министерствата като административни структури. Той не направи редакционна поправка, но в края на разискванията такава бе предложена от вносителя.

В мотивите към предложения проект на решение се посочва, че през 2024 г. са изготвени четири ключови документа във връзка със състоянието на пенсионната система в България - Анализ на системата на задължително пенсионно осигуряване, изготвен от Министерството на труда и социалната политика; Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване, приет от Икономическия и социален съвет; Годишен актюерски доклад на Националния осигурителен институт за 2024 г. и Проучване на обществените нагласи за актуализиране на съществуващата пенсионна система, осъществено от Националния център за парламентарни изследвания при Народното събрание. Изтъква се, че всички документи подчертават необходимостта от осигуряване на дългосрочна финансова стабилност на пенсионната система, като се обръща внимание на демографските промени и тяхното въздействие върху разходите за пенсии.

Има консенсус относно необходимостта от повишаване на адекватността на пенсиите, за да се гарантира достойно ниво на живот за пенсионерите. Препоръчват се реформи, които да подобрят ефективността и устойчивостта на пенсионната система, включително преразглеждане на параметрите на осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране.

"Всичко това налага и предполага, 25 години след началото на реформата в пенсионната система и въвеждането на тристълбовия пенсионен модел, при идентифицирани вече състояние, проблеми и предложения за усъвършенстването ѝ, да бъде разработена Пътна карта с определяне на действията по усъвършенстването на пенсионната система във времеви диапазон. Предлагаме срокът за разработване на Пътната карта да бъде шестмесечен, след което тя да бъде обсъдена в комисията по труда и социалната политика и в Комисията по бюджет и финанси. Считаме, че водеща и координираща роля в този процес следва да имат министъра на труда и социалната политика и министъра на финансите", се казва в мотивите към проекта на решение.

Източник БТА

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Край на хартиените скици на имоти: Документите от кадастъра стават електронни

14.05.2025 21:01    

Гражданите и организациите ще спрат да бъдат “куриери” на документ

Ново 20: Удължават първия срок на учениците

Продължителността на първия учебен срок да е съобразена с междусрочната ваканция, предлага Министерството на образованието и науката. По този начин

Без наземен градски транспорт в София и утре

Работещите в градския транспорт в София обявиха гражданско неподчинение. Причината - по техни думи, исканията им по време на днешн

Томислав Дончев: Всички искат по-високи заплати, но това зависи от ръста на икономиката

Всички искат по-високи заплати и цената на труда в България расте. Изключително патологичен е разговорът, когато доходите се свеждат до това, което