Диян Стаматов: Стачката е опасна за образованието, да преговарят по-бързо

15.05.2025 21:48

Втори ден транспортна блокада в София. Ученици не успяха да стигнат до учебните заведения.

"Процентът на учениците, които са по-близо до училище, клонеше към 100, в прогимназията нещата бяха около 80-90%, но в гимназията имаме класове, които са с по пет-шест деца. Аз не ги упреквам по никакъв начин, защото те живеят в отдалечени места, където няма метро и където връзката, за да стигнат до метрото, е почти нулева. Естествено, че родителите са тези, които трябва да работят и да пътуват с автомобили. Това започва да се превръща в проблем за образованието. За месец май ние имахме няколко неучебни дни покрай националните празници."

Това каза директорът на 119-о училище в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета Диян Стаматов в студиото на "Денят ON AIR".

Той не очаква утрешната ситуация да е по-различна от днешната.

"Протестът продължава, учебният процес е много по-различен - отменихме класни, контролни. Става опасно за образованието, ние другата седмица имаме държавни зрелостни изпити. Всички преговори, които вървят в момента, трябва да бъдат много по-динамични, по-настоятелни и от двете страни. В сряда имаме държавен зрелостен изпит и ако той бъде провален заради протест, или стачка, ситуацията няма да е добра за тези, които завършват", допълни Стаматов в ефира на Bulgaria ON AIR.

По думите му отсъствията ще бъдат извинени, ако родителите докажат, че децата им не са присъствали в училище заради стачката.

"Министърът на образованието Красимир Вълчев не за първи път изразява позицията си за неучебните дни. Има градове, в които обявяването на неучебни дни се превръща в традиция и се отпочива празника на града, което обезсмисля образователния процес. Празнуването на града е символика, но не трябва да се отпочива след това. Така че тази инициатива на министъра има смисъл. Обявяването на неучебния ден не трябва да се случва в 17 ч. предишния ден", подчерта директорът.

Гостът е категоричен, че трябва да има предвидимост и яснота за всички: "Родителите в начален етап трябва да се погрижат кой ще гледа децата им, когато няма учебен процес. Вчерашният ден беше проблемен точно за тях. За другите ученици, които са над 5 клас, най-вероятно е било вълшебство".

"От 2015 г. до момента не са правени сериозни промени по образователната система, бяха правени различни и малки корекции. Най-вероятно до края на месеца образователното ведомство ще изнесе всички досега дебатирани предложения, които възнамерява законодателно да промени. Това, което е коментирано с нас, е учебният план, възможността от последващата учебна година да има корекции в различни учени планове - колко часа ще се учи даден предмет. Акцентът е върху повечето часове по математика, предметите, които се забелязва, че са чувствително трудни", поясни Стаматов.

Той смята, че в момента виждаме тотално различно поколение от това, което беше през 2000 г. "Това е дигитално поколение, то е с различен начин на запаметяване и концентрация. Трябва да има повече време за усвояване, да има повече екипност, повече време за проектни дейности. Има проблем с възпитанието на учениците, а ако някой смята, че няма, то значи той е с розови очила", добави Диян Стаматов.

Според него за изучаването на религията в училище е необходим дебат, в който ще се намери "златната среда".

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Властите в Ловеч прекратиха издирването на черния леопард

01.07.2025 23:40    

Властите в Ловеч прекратиха издирването на избягалия черен леопард

Патриарх Даниил: Няма друга институция, освен БПЦ, която дава възможност за единство между човеците

Няма друга институция, освен Българската православна църква, която да дава възможност да се осъществява пълно единство между човеците, каза в Рилск

Тошко Йорданов се извини на младите лекари, думите му били извадени от контекста (ВИДЕО)

"Част от думите, които казах на извънредна здравна комисия, са извадени от контекста. Това, което казах, е следното: има проблем със заплащането на

Велчев: Еврозоната ще доведе до повече инвестиции и по-високи заплати, но и до инфлация

Изнесените данни за изпълнението на Бюджет 2025 ми звучат песимистично. Това заяви в „Лице в лице“ бившият финансов министър Милен Велчев.