На днешния протест на работещи от националните радио и телевизия и БТА основното искане беше за осигуряване на допълнителни 14 милиона лева за ръст на заплатите с минимум 15 процента.
Генералният директор на БНР Милен Митев предложи пред депутатите като мярка спиране на мощността на предавателя на средни вълни на Радиото, което би спестило 1 600 000 лева на година:
"В момента цялата страна се покрива със сигнал на програмите на БНР от УКВ предавателна мрежа. Има обаче и един останал предавател, който излъчва на средни вълни от Видин, явява се дублиращ на УКВ мрежата."
Председателят на Комисията по културата и медиите Тошко Йорданов обеща разговор по темата с Комисията за регулиране на съобщенията.
Йорданов припомни, че искането на работещите в БНР от протеста днес е за 5 милиона лева допълнително:
"Правя едната скоба - че ако чакате да ги получите от бюджета сега, честният отговор е - няма да ги получите. Тъй като пари няма. Няма пари за какво ли не."
Йорданов предложи изготвяне на анализ на дейността и евентуално оптимизация, като пресметна общ ефект от над 5 300 000 лева:
"Първо, Радио София има също толкова функция, колкото някои от каналите на БНТ - тоест почти никаква. Второ, има Смесен хор, в който хората са на пълна работна заплата, и мисля, че имаше само 2 участия за миналата година.
Ако някой толкова много страда и смята, че този хор трябва да се справи, може да минат на непълен работен ден или на участие, или на друга схема за изплащане."
Милен Митев обаче заяви:
"Част от нашите медийни услуги имат не толкова икономически смисъл, колкото чисто обществен. И поради това очевидно е, че добрите мениджърски решения биха били едни, но невинаги са приложими директно по отношение на обществените медии".
И членовете на СЕМ, които присъстваха на заседанието, и депутати заявиха, че каквито и мерки да се предприемат, те не трябва да попречат на изпълнението на обществените функции на обществените медии.