Тръмп отново атакува Apple заради iPhone

16.05.2025 17:29

По време на изказване в Катар, като част от обиколката си в Близкия изток, президентът Тръмп сподели, че има “малък проблем с Тим Кук вчера”, след като изпълнителният директор на Apple потвърди миналата седмица, че индийските фабрики ще доставят “мнозинството” от iPhone-ите, продавани в САЩ през следващите месеци.

Financial Times по-рано съобщи, че Apple планира да доставя от Индия всички над 60 милиона iPhone-а, продавани годишно в САЩ, до края на следващата година. Идея, която очевидно не допада на президента.

“Отнасяме се наистина добре с вас, търпяхме всички заводи, които построихте в Китай през годините. Не се интересуваме да строите в Индия!”, цитира Тръмп своите думи към Кук. Той заяви още, че след този разговор Apple ще “увеличи производството си в Съединените щати”.

Коментарите на Тръмп са поредният знак за охлаждане на отношенията между президента и ръководството на Apple, една от най-ценните компании в Америка и света.

На събитие в Рияд тази седмица, след като обяви многомилиардна сделка за продажба на стотици хиляди процесори на Nvidia за нов саудитски проект за изкуствен интелект, Тръмп не пропусна да отбележи от сцената: “Тим Кук не е тук, но ти си”, обръщайки се към шефа на Nvidia Дженсън Хуанг.

През февруари Apple обеща да инвестира $500 млрд. в САЩ по време на четиригодишния мандат на Тръмп, включително за производство на чипове и сървъри за изкуствен интелект. За всички е ясно, обаче, че компанията просто не може да замени китайските си подизпълнители с производствени мощности в САЩ. Само тотална революция в роботиката би позволила в САЩ да се произвежда iPhone на сегашните му цени.

Анализаторите оценяват, че ще струва десетки милиарди долари и ще отнеме години на Apple да увеличи производството на iPhone в САЩ, където в момента произвежда само много ограничен брой продукти. Нещо, което изглежда убягва на президента, който явно си представя, че производството на сложен продукт като iPhone може просто да се премести от една държава в друга за няколко дни.

Американският министър на търговията Хауърд Лутник заяви миналия месец, че Кук му е казал, че САЩ ще се нуждаят от “роботизирани ръце”, за да възпроизведат “мащаба и прецизността” на производството на iPhone в Китай. Тази реалност очевидно не се вписва добре в простичката представа на Тръмп за това как работи съвременното високотехнологично производство.

“Той ще го построи тук”, каза Лутник за CNBC. “Американците ще бъдат техниците, които управляват тези фабрики. Те няма да бъдат тези, които завинтват болтчетата.”

Лутник добави, че предишните му коментари, че “армия от милиони и милиони човешки същества, които завинтват малки винтчета, за да направят iPhone-и ще бъде отново в Америка”, са били извадени от контекста. Очевидно е, че дори в собствената администрация на Тръмп има по-реалистично разбиране за глобалната природа на технологичното производство.

За правителството на Нарендра Моди преместването на някои доставчици на Apple в Индия е най-впечатляващият успех в стремежа да се стимулира местното производство и да се привлекат компании, които търсят начини да се диверсифицират извън Китай.

Мобилните телефони сега са сред водещите експортни стоки на Индия, като страната е продала на САЩ такива на стойност над $7 млрд. през финансовата 2024-25 година, в сравнение с $4.7 млрд. през предходната година. По-голямата част от тях са iPhone-и, които доставчиците на Apple – Foxconn и Tata Electronics, произвеждат в заводите в щатите Тамил Наду и Карнатака в Южна Индия.

Моди и Тръмп са идеологически близки и дори приятелски настроени в личен план, но високите мита за внос в Индия отдавна дразнят Вашингтон и Тръмп заплаши, че ще наложи 26% мито върху индийските стоки.

Индия и САЩ – най-големият й търговски партньор – в момента преговарят за двустранно търговско споразумение, първата част от което те казват, че ще бъде договорена до есента.

“Индия е една от нациите с най-високи мита в света, много е трудно да продаваш в Индия”, каза Тръмп в Катар в четвъртък. “Те са ни предложили сделка, при която по същество са готови буквално да не ни таксуват с мита… те са най-високите, а сега казват никакви мита.”

Този коментар е поредното доказателство за опростенческия подход на президента към сложните глобални търговски отношения и неразбирането, че модерните технологични продукти като iPhone съдържат компоненти от цял свят – от чипове проектирани в САЩ и произведени в Тайван, до дисплеи от Южна Корея и камери от Япония. В реалния свят на глобалната търговия, етикетът “Произведено в…” е само малка част от по-широката и комплексна история.

Използвана е информация от статия на

Източник: tehnocafe.com

Технологии
Подобни  

NVIDIA премества глобалната си централа в Тайван

16.05.2025 19:31    

Решението на NVIDIA да избере Тайван за своя нова глобална централ

Apple работи по хибриден Macbook – комбинация между сгъваем iPad и лаптоп с тъчскрийн

Според информация на известния анализатор Марк Гурман от Bloomberg, Apple работи по “продукт, който ще комбинира сгъваем iPad с Macbook с тъч

Полицията се готви да въведе система с ИИ, която ще може да “предсказва” извършването на престъпления в метрото на Ню Йорк

Метрополитенът на Ню Йорк изследва възможностите на изкуствения интелект за това, което наричат “предсказваща превенция” (predictive pr

Много скоро Microsoft Authenticator ще изтрие запазените ви пароли. Ето какво трябва да направите, за да не ги загубите.

Microsoft започва поетапно премахване на функциите за управление на пароли в приложението Authenticator, като процесът ще протече в три етапа: