Земята навлезе във фаза на засилена слънчева активност: от 17 май планетата започна да се "потапя" в мощни потоци плазма, идващи от нова коронална дупка на Слънцето. Още сутринта беше регистрирана първата магнитна буря, сигнализираща за началото на нестабилен геомагнитен период. Това съобщиха от Лабораторията по слънчева Астрономия към РАН.
Първата буря, която учените наричат "приветствена", е наблюдавана между 4: 00 и 8: 00 часа местно време. Въпреки кратката си продължителност, тя достигна пиково ниво от 2.3 по петобалната скала на геомагнитната активност. Това е доста висок показател, особено като се има предвид, че скоростта на слънчевия вятър засега само умерено надвишава нормата.
Сега плазмените потоци се движат със скорост около 500 км/сек (със средна стойност 400 км/сек). Основната вълна на активност обаче се очаква през следващите часове. Освен това, според наблюденията на учените, междупланетното магнитно полесе е увеличило 3-4 пъти, а температурата на космическия газ около Земята се е увеличила до 300 хиляди градуса — това е три пъти повече от обичайните стойности.
Не се паникьосвайте: въпреки високата температура, топлопроводимостта в открития космос е почти нулева, така че спътниците и оборудването няма да страдат.
"Като цяло първата среща с короналните дупки често е" бурна" поради това, че магнитното поле на планетата рязко излиза от стабилно състояние и търси нова точка на равновесие за известно време", обясниха от лабораторията.
Засега геомагнитната обстановка отново се стабилизира и се върна в зелената зона. Това обаче може да е временно явление: посоката на междупланетното магнитно поле остава Южна — това се счита за положителен фактор, но може бързо да се промени на север, което отново ще засили магнитните бури.
Предвид нарастването на слънчевата активност и размера на слънчевата дупка, учените прогнозират, че нестабилната геомагнитна ситуация ще продължи поне два дни, а вероятно и по-дълго.
В прогнозите за уикенда все повече се появяват жълти и червени зони - предвестници на нови бури. В късния следобед на 17 май експертите очакват по-точни данни, включително вероятността от наблюдение на полярните сияния.
Как да оцеляваме в дните с магнитни бури?
Всеки знае, че това явление има отрицателно въздействие върху здравето. Въпреки това, магнитни бури не биват усещани от всички хора. В рисковите групи попадат метеорологично-чувствителните хора, тези, чиято имунна система е отслабена, и хората, които често са подложени на стрес. Ако сте спокойни, здрави, положително настроени, не магнитните бури не могат да развалят настроението ви и да влошат здравето ви.
На хората, реагиращи остро на магнитните бури, се препоръчва:
Въздържайте се от алкохол, мастни, пикантни и солени храни през тези дни.Пийте много течности. Основният фокус да бъде върху слаби чайове, плодови напитки, вода, билкови отвари.Въздържайте се от силно кафе и силен чай.Прекарвайте повече време на открито.Изключете големите физически натоварвания.Избягвайте стрес, разправии и конфликти.Почивайте си, ако имате възможност.