В Нощта на музеите, предшестваща Международния ден на тези културни институции, директорът на САМСИ посрещаше посетители до полунощ. В елегантно възстановената сграда до „Земята и хората“ почитателите на изобразителното изкуство знаят, че винаги са добре дошли, независимо дали са с децата, с домашните си любимци, на колело и пеша към Южния парк.
И те запристигаха! Гостите в „Софийски Арсенал – Музей на съвременното изкуство“ имаха възможността да разгледат изложбата „Какво ни свързва“ – стоп кадър на съвременните тенденции във веригата общество – храна – изкуство.
Лично д-р Джакова ги развеждаше в Нощта на музеите и обясняваше влиянието на храната като обществен и културен феномен, интерпретирана от осем български, австрийски и немски автори с разнообразни идеи, трактовки и изразни средства. Владеенето на английски, гръцки и особено на немски й помогна да обясни на германски туристи концепцията на техните сънародници.
Дългогодишният опит на д-р Надежда Джакова дава самочувствие да се яви на конкурса за директор на Националната галерия. Още повече, че има и научна подготовка. Защитава дисертационен труд на тема работа с публиките в художествените музеи в Института за изследване на изкуствата, БАН и получава научната степен „доктор“
През годините е организирала стотици голямомащабни изложби в Националната галерия и в чужбина, някои от които са: изложба „Синергия” в Европейския парламент с произведения от колекцията на Националната галерия и ЕП; „Югоизточна Европа – Записани спомени”; „Крепост”; „100 години от рождението на Магда Абазова”; „Корени – 16 съвременни скулптори за Галин Малакчиев”; „Графичните ателиета на Миро”; „Пикасо. Вечното търсене” и много други.
Формира художествената политика на САМСИ и инициира национални и международни проекти в областта на съвременното изкуство: „Пространство – публика“, „Театър в музея“, „Автобиография” и др.
През 2024 г. е национален комисар на участието на България в 60-ото издание на Венецианското биенале за изкуство, класирано от критиката и публиката сред най-успешните. Нашият павилион е посетен от близо 60 хиляди човека.
Заедно с режисьора и автор Георги Тошев създават филма „Скрити белези” за представянето на страната ни в Биеналето, класирано от световни медии в Топ 5 на проектите, които непременно трябва да се видят.
За приключението, наречено “Нощ на музеите”, което тази година се падна в навечерието на Международния ден на музеите, д-р Надежда Джакова споделя:
„Обичам прииждащата на вълни публика в Нощта – усещането за празничност от множеството хора. В късните часове цветовете са по-плътни, тишината е по-дълбока, а разговорите с посетителите – по-истински. Такива трябва да са музеите днес – изпълнени със съдържание и вълнение и не само в един ден/нощ в годината, а през цялото време”.