Лекар от ВМА: Затлъстяването е свързано с намалена продължителност на живота

Лекар от ВМА: Затлъстяването е свързано с намалена продължителност на живота
22.05.2025 16:17

На 22 май отбелязваме Европейския ден за борба с наднорменото тегло. Затлъстяването e хронично състояние, което днес определяме като заболяване и е свързано с ексцесивно натрупване на мазнини в нашето тело. Смята се, че в световен мащаб около 1 млрд. души страдат от затлъстяване.

То е свързано с редица животоограничващи последици и води до риск от преждевременна смърт.

Когато говорим за затлъстяване, все по-често свързваме понятието с термина "Longevity", който обхваща област от медицината, която ни казва как да живеем по-дълго, но и по-здравословно.

Този основен таргет не е само осигуряване на продължителен живот, но и възможността да сме активни до късна възраст, да сме работоспособни и здрави независимо от по-напредналата възраст. Затлъстяването е свързано с намалена продължителност на живота, казва подп. д-р Весела Михнева от екипа на Клиника по ендокринология и болести на обмяната на ВМА.

Целта на съвременната медицина е увеличаване на индивидуалната продължителност на живот без заболявания и контролиране и подобряване на отличителните белези на старостта. Превеждаме термина longevity като дълголетиe или здраволетие.

Има три основни фактора, които влияят върху "здраволетието“.

генетични – в 25% влиянието се дължи на генетични фактори. Гените са отговорни за поддържане на теломерите (краищата на хромозомите), възстановяване на ДНК и защита на клетките от оксидативния стрес.

Обкръжаваща среда – обстановката около нас играе критична роля в нашето дълголетие. Доказано е че хората, които живеят на по-висока надморска височина живеят по-дълго. Има географски области, наречени Сини Зони, където хората живеят по-дълго и имат понижен риск от хронични заболявания. Тези Зони са Окинава (Япония), Икария (Гърция), Сардиния (Италия), Лома Линда (Калифорния) и Никоя (Коста Рика).

Обезитет еи начин на живот – отвъд генетичните фактори и факторите на средата, здравето и продължителността на живота може да се повлияе чрез редица промени в начина на живот. Здравословната диета и физическата активност могат да ни ни дадат шанс за увеличаване на продължителността на живот без болести.

Много промени възникват в клетките ни, когато остаряваме.

Някои от тези промени са малки, но те водят до модификация на клетката и последствия на физиологично ниво. Съществуват някои физиологични тестове за определяне на риска:

Скоростта на пулса като предиктор на кардио-васкуларно състаряване: с възрастта артериите се стесняват и сърцето става по-малко способно да се разпирява. Може да се направят електрокардиограма, тонометрия.

Вариации в сърдечната честота: с възрастта се асоциират сърдечно-съдови промени, които може да са резултат от захарен диабет, затлъстяване и редица други заболявания.

Силата на захвата и смъртността: има силна корелация между намалената сила на захвата и смъртността. Стана "златен стандарт“ в гериатричната медицина и може да бъде тестван като предиктор за ранно остаряване.

Акумулиране на висцерална мастна тъкан: висцералната мазнина се натрупва повече с възрастта и е свързана с по-високия риск от смърт в множество проучвания.

Витален капацитет на белия дроб (VO2 max): белодробната функция намалява с възрастта, като редуцира и физическия капацитет и актовност. Може да бъде оценена чрез спирометрия и плетизмография.

Има няколко начина да подобрим своя биологичен часовник:

Редовни физически упражнения. Упражненията са един от много критични фактори за здраве и дълголетие. Има много позитивни ефекти от тях. Те включват почти всички части на тялото и мозъка, като намаляват риска, предотвратяват заболявания, намаляват кардио-васкуларния риск и подобряват телесното тегло. Доказано е че 20 минути упражнения ежедневно може да има редица ползи и да добави 3 години към очакваната ви продължителност на живот.

Прием здравословни растителни храни

Кухнята може би е ключ към по-добрия живот. Много проучвания са свързани с доказателства, че консумацията на плодове и зеленчуци намалява риска от метаболитен синдром, затлъстяване, рак, сърдечно-съдови заболявания и мозъчни нарушения. Тази протективна роля на растителните храни може да бъде свързана с антиоксидантите, които се намират в тях в това число полифеноли, каротеноиди, фолати, витамин С.

Добър сън

Обезитета и наднорменото тегло нерядко са свързани с отсъствие на хигиена съня – късно заспиване, прекъснат сън, нощни смени, хранене в малките часове на нощта. Сънят е необходим да регулира клетъчната функция и да оздрави нашето тяло. Наличието на редовен и последователен модел е възлов. Трябва да се опитаме да имаме прецизно точно време на заспиване и събуждане всеки ден. Важна е също и продължителността на съня. Недостатъчният сън може да намали продължителността на живот.

Пълноценен социален живот

Може да живеем с 50% по-дълго със здравословна социална среда, приятни колеги, редуциран стрес на работното място, удоволствие от работата. Установено е, че наличието на дори три здрави социални връзки може да намали риска от преждеременна смърт и да доведе до увеличване продължителността на живота.

Източник: novinite.bg

Здраве
Подобни  

Едно авокадо седмично пази сърцето от болести

22.05.2025 13:33    

Когато става въпрос за поддържане на здраво сърце, малко храни се

Без промяна в цените на клиничните пътеки

Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса подписа анекса към Националния рамков договор за медицинските де

Каква е връзката между постковид, постваксинационния синдром и лаймската болест?

Все повече данни сочат, че значителен процент от хората, преболедували COVID-19, развиват постковид синдром. Според различни литературни източници

Мощни слънчеви изригвания може да ни спрат тока следващите дни

Астрономите бият тревога: мощни слънчеви бури очакват Земята през следващите дни и седмици. Активната част на Слънцето се е обърнала към нашата пла