Йотова в Ягелонския университет: Делото на Кирил и Методий е ядрото на общата ни история с Полша

26 юни

Просветителското дело на светите братя Кирил и Методий е неразрушимото ядро на общата история между България и Полша. Дело, израз на безпримерно достойнство, както гласи апостолическото послание на папа Йоан Павел II, с което преди 45 години ги обявява за съпокровители на Европа. Дело – послание за разбирателство между народите, за общо духовно и културно наследство, за обединена Европа.

С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към студенти от Ягелонския университет в Краков, пред които изнесе лекция "Историята, културата и образованието срещат България и Полша". В срещата разговор участваха студенти от филологически, вкл. и българистика, исторически, философски, международни и политически специалности. Славистиката в Ягелонския университет е на около 200 години, а българистиката - почти на 100.


Вицепрезидентът подчерта силата на историята, културата и образованието да строят най-устойчивите пътища между държавите и народите. "Моята държава България е родена от културата, просветата и духовността. Българските владетели са били мъдри хора, осъзнали, че по-силни от копията и мечовете са познанието, книжнината, словото и са превърнали България в духовна империя", заяви Илияна Йотова.

Вицепрезидентът припомни инициативата на българския държавен глава Румен Радев и полския му колега Анджей Дуда 14 февруари да бъде обявен за Ден на българо-полското приятелство и сътрудничество. Тази дата е свързана с делото на светите братя Кирил и Методий.

Илияна Йотова посочи трите паметни годишнини, свързани с Кирило-Методиевото дело, които се честват през 2025-а в България – 1140 години от успението на св. Методий, 1170 години от глаголицата, 1160 години от покръстването на българския народ.

Вицепрезидентът запозна студентите с историята на покръстването на българския народ, като определи държавния акт на княз Борис-Михаил като равен по значимост на създаването на българската държава. По думите на Йотова покръстването е причината да се приемат оцелелите от Великоморавската мисия Кирило-Методиеви ученици и в България да се създаде писменост и книжнина на говоримия на народа език.

"Покръстването вгражда България успешно в основите на християнска Европа, за да дооформи впоследствие и културната карта на Стария континент чрез азбуката, преводите на Светото писание и превръщането на старобългарския в третия богослужебен език на християнска Европа", подчерта вицепрезидентът.

Илияна Йотова разказа как на основата на глаголическото писмо се създава кирилицата, която днес е третата официална азбука на Европейския съюз. "Кирилската писменост, създадена в България, е в основата на грамотността на много създадени по-късно славянски държави. Кирилицата се превръща в емблема на славянството", изтъкна вицепрезидентът.

Илияна Йотова запозна студентите с разцвета на книжовността, културата и духовността в Първата българска държава, който я превръща в епицентър на славянската източноправославна общност. Първият Златен век на България е последван от втори по време на Второто българско царство, което става най-могъщата православна държава на Балканите за няколко десетилетия.

"Благодарение на християнизацията, писмеността и езика България остава в паметта на Европа дори когато изчезва за цели столетия от политическата карта на континента", каза Йотова.

Вицепрезидентът посочи големия научен интерес към най-древните кирилски ръкописи, които днес са в библиотеки и музеи в целия свят, и даде за пример Супрасълския сборник – кирилски ръкопис от средата на Х век, открит в Супрасълския манастир през 1823 г. от Михаил Бобровски. През 2023-а в Полша бяха чествани три забележителни годишнини – 1000 години от създаването му, 500 години от неговото пренасяне в библиотеката на Супрасъл и 200 години от неговото откриване.

Сред най-големите му изследователи в Полша са проф. Александер Наумов, на когото вицепрезидентът връчи от името на президента Румен Радев орден "Св. св. Кирил и Методий" втора степен, и проф. Ян Страдомски – ръководител на катедрата по българистика в Института за славянски филологии в Ягелонския университет.

Вицепрезидентът изтъкна множеството научни изследвания и доказателства за делото на Светите братя и техните ученици, които са най-голямата преграда срещу употребата на личности и история.

"Буквалната злоупотреба с изфабрикувани факти, без никаква научна стойност, за техния произход, езика, на който са говорили, за смисъла и значението на тяхното дело, днес се превръща не само в изкривяване на историческата истина, но и в идеология и залог за политически отношения на Стария континент", подчерта Илияна Йотова.

Вицепрезидентът запозна студентите с двата международни форуми за кирилицата, които организира заедно с президента Румен Радев, с участието на изтъкнати учени слависти от европейски държави, вкл. и Полша.

"И двата форума доказаха, че интересът към славистиката и българистиката, е жив, има още много неизследвани територии, но се нуждае от повече внимание от страна на институциите, от държавите", подчерта Илияна Йотова. Тя покани полските преподаватели и учени на следващия форум през 2026 г.

Вицепрезидентът направи кратък преглед на развитието на полонистиката в България, чиято история е още от създаването на Софийския университет "Св. Климент Охридски" през 1888 г. Полски език, история, култура и литература се изучават днес в Софийския университет, във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" и в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".

Българистиката има своите традиции не само в Ягелонския, а и в други полски университети. Йотова подчерта и ролята за развитието на двустранните контакти на Полския институт в София и на Българския културен институт във Варшава.

Вицепрезидентът посочи като своя мисия връщането на интереса към българистиката и славистиката и на традиционната роля на България като средище за тези науки. В тяхното бъдеще в технологичния ХХI век е убедена Йотова. "Тези науки са не само знание за език, култура и история. Те са познание за ценностни системи", заяви вицепрезидентът.

"Вие говорите на езика на истинските хуманитаристи и филолози, разбирате необходимостта от държавна политика за тяхното развитие", заявиха на проведената по-рано среща представители от ръководството на университета, на филологическия факултет и Института за славянски филологии, на факултетите по история, философия, политически и международни науки.

На последвалата оживена дискусия студентите проявиха интерес към позициите на вицепрезидента по широк кръг от въпроси – от възможностите за разширяване на двустранното сътрудничество през приноса на България и Полша за развитието на съвременна Европа до геополитическите предизвикателства.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Пожар гори край АМ "Тракия", приближава се към пътното платно

15:20    

От публикации в социалните мрежи стана ясно, че гори пожар край АМ

Работещите в Националната библиотека не са получили и 1% увеличение на заплатите

Работещите в Националната библиотека "Свети свети Кирил и Методий" не са получили и 1 процент увеличение на заплатите.Това каза за БНР предс

Библиотекарите в Националната библиотека не са получили и 1% увеличение на заплатите

Работещите в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" не са получили и 1 процент увеличение на заплатите.Това каза за БНР председате

Деница Сачева: Това беше поредният обречен вот на опозицията

Това беше поредният обречен вот на опозицията със съзнанието, че няма да мине, коментира Деница Сачева от ГЕРБ след неусшения вот на недоверие към