От днес, 1 юли 2025 година, в България влизат в сила промени в Кодекса за социално осигуряване, които ограничават правото на получаване на парични обезщетения за майчинство при упражняване на трудова дейност по втори договор. Целта на мярката е да се пресекат опитите за едновременно получаване на заплата и пълно обезщетение, съобщиха от Националния осигурителен институт.
Промените засягат няколко вида парични обезщетения - за временна неработоспособност, бременност и раждане до 410 дни, отглеждане на дете до двегодишна възраст, осиновяване на дете до петгодишна възраст и отглеждане на дете до осемгодишна възраст от бащата или осиновителя. Занапред тези обезщетения ще се изплащат в пълен размер само ако лицето не упражнява трудова дейност, за която подлежи на осигуряване за общо заболяване и майчинство.
Засегнати са 18 хиляди семейства
Според данни от парламентарен въпрос на депутата Елисавета Белобрадова, от 1 януари до 19 декември 2024 година 18,411 лица са ползвали пълно обезщетение за майчинство или бащинство, докато са работили по втори трудов договор. Това показва мащаба на практиката, която новите разпоредби цират да ограничат.
Промените се отнасят до трудови, служебни или приравнени на тях правоотношения, включително договори за управление и контрол, за изборни длъжности, както и самоосигуряващите се лица, които се осигуряват за общо заболяване и майчинство.
Запазват се стимулите за ранно връщанеКодексът за социално осигуряване продължава да предвижда стимули при по-ранно връщане на работа. Родители, които се върнат на работа преди изтичането на отпуска си, ще получават 50 процента от размера на обезщетението към заплатата си. Тази възможност остава в сила и при новите правила.
"Тези отпуски са целеви и се предоставят на работещите родители и осиновители, за да полагат грижи за децата до навършване на определена възраст в семейна среда", обясняват мотивите към бюджета на държавното обществено осигуряване от НОИ. Институцията подчертава, че няма забрана за сключване на допълнителен трудов договор по време на отпуск, но че при такива случаи не може да се получава пълно парично обезщетение.
Работодателите с нови задълженияОт днес работодателите трябва да уведомяват служителите си в отпуск за майчинство, че всяка трудова дейност по втори договор следва да бъде заявена. При подадена информация или установено нарушение, те са длъжни да прекратят изплащането на обезщетението и да следят дали служителите не сключват допълнителни договори в същото или друго дружество.
Промените влизат в сила за всички случаи, включително за паричните обезщетения с начало преди тази дата. Това означава, че лица, които вече получават обезщетения и работят по втори договор, трябва да прекратят допълнителната си трудова дейност или да се откажат от пълния размер на обезщетението.