Има голяма опасност от градушки във вторник привечер и в сряда за Западна, Централна, Североизточна България.
Рекорди винаги е имало и ще продължи да има. Днес се навършват 89 г. от появата на бикините. Днес обаче е важна дата и за българската метеорология. През 1916 г. на днешната дата е измерена най-високата температура в България - 45,2.
Това заяви в ефира на bTV климатологът Симеон Матев.
"Още миналата седмица в Испания и Португалия поставиха рекорд за най-висока измервана температура някога през юни месец. Те измериха 45-46 градуса. Доста високи стойности. За щастие такива градуси у нас няма да има през следващите дни", коментира още климатологът.
"В събота, неделя, понеделник и вторник температурите в страната ще доближат и дори ще надхвърлят тези опасно високи стойности. Говорим за над 40 градуса. Тази гореща вълна е втора вече за страната ни. През юни имахме 41 градуса. Тази вълна обаче протича при много по-ниска влажност и това ни влияе", обясни той.
По думите му влажността много влияе.
"Ако цял ден работиш навън на тези градуси, но като усещане за човешкия организъм, при по-ниска влага е по-леко", заяви климатологът.
"След онази гореща вълна имахме превалявания и прегърмявания. Тези неща вдигнаха влажността", заяви той.
"Ще има още в сряда захлаждане и валежи в Западна, Централна и Североизточна България. Ще има превалявания. Захлаждането ще е доста ударно от 42 градуса, температурите ще паднат с повече от 10 градуса, на места даже с 12 градуса. Очакват ни температури от около 25 градуса", коментира Матев.
По думите му ще е много приятно по родното Черноморие.
"Там ще е приятно от гледна точка на температурата. Морският бриз не позволява достигането на повече от 32-33 градуса. Там обаче добавяме фактора влага. Именно затова ще се усещат по-тежко температурите, но морето ще е само на няколко метра и човек може да се разхлади", заяви Матев.
По думите му температурата на водата в морето ни е около 23 градуса.
"Има голяма опасност от градушки във вторник привечер и в сряда за Западна, Централна, Североизточна България", каза той.
"Това е процес, който само за няколко минути израства. Може за 20 минути да се появи градоносен облак. Не може отсега да локализираме къде ще падне. В сряда и четвъртък има условия за градушки, но не можем да кажем къде точно. По голяма опасност ще има в Североизточна България", заяви той, осланяйки се на усет.
Според него остава много висока опасността от пожари. На 30 май имахме последните значими масови валежи в страната. Дори най-малката искрица може да доведе до големи пожари", заяви той.