Над 90% от горските пожари в България възникват заради човешка дейност - било то от небрежност или умишлен палеж. Това показва най-новият анализ на природозащитната организация WWF България, който обхваща периода от 2010 до 2024 година. Само в 2 до 4% от случаите причината е естествена, като най-често става въпрос за възпламеняване от мълния.
За последните 15 години в страната са регистрирани над 7000 горски пожара, които са обхванали над 1.1 милиона декара територия. Само през 2024 година са избухнали близо 600 пожара, като особено засегнати са районите на Родопите, Странджа, Пирин и Сакар.
Според анализа на WWF, изготвен на база официална информация от Изпълнителна агенция по горите, Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" и Министерството на околната среда и водите, основните причини за горските пожари са:
"За голяма част от пожарите в равнинните и хълмисти части на България е известно, че са стартирали от земеделски площи или пасища при изгарянето на стърнища, сухи треви или други растителни остатъци, след което са се разпространили в съседни горски територии", коментират от WWF България.
Промяна в сезонносттаТрадиционно пожароопасният сезон има два пика - пролетен и летен. Напоследък обаче експертите наблюдават отклонение от нормата.
"Пожарите стават все по-интензивни, трудно контролируеми и все по-често навлизат в защитени територии. Ставаме свидетели на голям брой пожари също в края на есента и дори в зимните месеци", предупреждава Нели Дончева, ръководител на програма „Гори" във WWF.
Рекордни щети за 2024 годинаОт WWF отбелязват, че финансовите средства, необходими за справяне с щетите от пожарите през 2024 година, надхвърлят средствата от предишните седем години взети заедно. Важно е да се отбележи, че 80% от всички горски пожари възникват извън горските територии и впоследствие се прехвърлят в тях.
Текущата ситуацияДиректорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов съобщи в неделя, че "през последните дни се запазва броят на пожарите, които възникват всеки ден - между 150 и 200, което налага да сме с повишено внимание".
Фокусът в момента е в южната част на България, от Бургас до Благоевград, които са най-уязвимите райони според експертите.
Призив за подкрепаПриродозащитниците от WWF България обединяват усилия с Националната асоциация на доброволците в Република България и търсят финансова подкрепа за екипиране и оборудване на доброволци огнеборци. Необходими са незапалимо облекло, обувки, маски, специализирани пожарогасители и други консумативи.
Част от даренията ще бъдат насочени към спасяване и рехабилитация на пострадали при пожар диви животни в Спасителния център за диви животни „Зелени Балкани" в Стара Загора.
"Това, което причиняваме на природата, причиняваме на себе си и на поколенията след нас. Колкото по-бързо реагираме, толкова по-малко жертви ще има. Нека бъдем отговорни", призова Елена Ганчева, ръководител „Индивидуални дарения" в WWF България.