Спешно се нуждаем от техника за справяне с пожари, бедствия и аварии, призовават от ВМРО.
Според войводите след миналогодишните пожари държавата не си е взела нужните поуки.
Министерски съвет следва да преразгледа стратегията на България за овладяване на пожари - нужно е да придобием поне два хеликоптера и един специализиран самолет за гасене на пожари, поне 50 единици високопроходима техника и поне два хеликоптера за планинско спасяване. Трябва да се помисли сериозно и за включване на дроновете като техника за реагиране при бедствия и аварии, каквато е практиката в Западна Европа.
При миналогодишните пожари видяхме ефективността на испанските самолети за гасене на пожари. За година обаче това така и не влезе като приоритет за управлението. Разбира се, като стане белята, всички ще хукнат да коментират и да дават акъл. Безхаберието е повсеместно, коментира заместник-председателят на ВМРО Карлос Контрера.
Ето какво още написа той в социалните мрежи:
Има предупреждение за екстремален риск от пожари в жегата.
След миналогодишните пожари държавата пак не си взе нужните поуки. Спешно се нуждаем от техника за справяне с бедствия и аварии. През миналата година ВМРО - Българско национално движение посочихме, че Министерски съвет следва да преразгледа стратегията на България за овладяване на пожари - нужно е да придобием поне два хеликоптера и един специализиран самолет за гасене на пожари, поне 50 единици високопроходима техника и поне два хеликоптера за планинско спасяване. Трябва да се помисли сериозно и за включване на дроновете като техника за реагиране при бедствия и аварии, каквато е практиката в Западна Европа. При миналогодишните пожари видяхме ефективността на испанските самолети за гасене на пожари.
За година обаче това така и не влезе като приоритет за управлението. Разбира се, като стане белята, всички ще хукнат да коментират и да дават акъл. Безхаберието е повсеместно.
За тази година има опасност от бързоразвиващи се и трудно овладяеми огнени стихии. Горещините в началото на юли рязко повишават опасността от възникване на пожари. В голяма част от страната рискът е в своята най-висока степен според бюлетините на Националния институт по метеорология и хидрология. Посочват се и най-рисковите региони - Дунавската равнина, Югоизточна България, териториите на долините на реките Струма и Места, планинските райони на Източните Родопи, Странджа и Сакар.
Години наред освен на силите на Пожарната, България разчита основно на доброволци за овладяването на пожари. Проблемът е техниката, защото при пожари с широк фронт или в пресечени местности без техника гасенето е почти невъзможно. Затова като държава трябва да помислим и да придобием техника, която да ползваме буквално от първия час при криза.