Няма да има рязко увеличение на таксите за студентите платено обучение.
Това стана ясно след среща на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев с ректори на технически висши училища. В нея участваха и председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова и председателят на Националното представителство на студентските съвети Ангел Стойков.
Въпреки предложеното понижаване на таксите, те ще си останат високи - 60% от държавната издръжка за новоприети. Това означава, че за много специалности отново ще са поне по 15 000 лв.
„Нито държавата, нито висшите училища са увеличавали таксите. Те се повишават заради формула, приета преди десетилетия. Още преди месеци говорихме, че увеличеното държавно финансиране и регулацията в Закона за висшето образование ще доведат до това, че ще се ще се увеличат таксите за платено обучение“, посочи министър Вълчев.
Той обясни, че за да се предотврати рязкото увеличение на таксите, са водени разговори с народни представители, които внесоха предложения за промени в закона. Според действащия нормативен акт таксата за платено обучение е равна на средствата, които държавата предоставя за издръжката за обучението на един студент държавна поръчка плюс таксата, която плаща един студент държавна поръчка в съответното направление.
"Говорили сме с лидерите на всички парламентарни групи, които подкрепят правителството, законопроектът да се приоритизира. Той беше приет на първо четене в комисия и тази седмица ще влезе в пленарна зала. Това, което можем да кажем със сигурност, е, че той ще влезе в сила веднага и за идната учебна година, а обявените такси ще могат да бъдат коригирани, за да нямаме това спекулативно увеличение", каза просветният министър.
"Увеличението е в специалности, в които не можем да запълним държавната поръчка. Увеличението е за студентите в платено обучение, а не за тези в държавна поръчка", каза министърът.
От думите му става ясно, че няма голямо увеличение при таксите за студентите, обучаващи се "държавна поръчка" - средната такса за тях е 1050 лева.
"За 10 години тя се е увеличила с 44%, а държавното финансиране с над 150%", каза още Вълчев.
Той отбеляза, че една голяма част от студентите, които се записват в платено обучение, са такива, които искат да придобият второ висше образование. А с оглед на нововъведения закон, който гласи, че студентите вече ще имат право на второ висше образование, финансирано от държавата, много от тях ще могат да запишат държавна поръчка, вместо платено обучение.
Председателят на съвета на ректорите и ректор на ВУТП проф. д-р Миглена Темелков изрази надеждата, че законопроектът ще се превърне в закон в най-скоро време преди депутатите да са излезли в лятна ваканция.
Проф. Миглена Темелкова съобщи, че ще бъде предложено тази такса да е равна на 60% от средствата, които се предоставят за издръжка на обучението на един студент в съответното професионално направление (а не 100%, както досега). Председателят на Националното представителство на студентските съвети Ангел Стойков предложи да се направи допълнително изменение, според което таксата на вече приетите студенти да не може да бъде увеличавана с повече от 20% спрямо предходната академична година.
Според министър Вълчев при бъдещи промени в Закона за висшето образование ще се търси по-голяма предвидимост за всички студенти. Друга законова промяна, която беше вече приета, е че ще могат студентите да записват и второ висше държавна поръчка.
Обявяването на потенциално двойно или тройно по-високи такси за платено обучение в СУ предизвика недоволство сред студенти и преподаватели. Утре в 18:00 студентите от юридическия факултет организират протест.
„Не приемаме реалността, в която от есента много от нашите колеги няма да могат да прекрачат прага на университета, защото не могат да си позволят двойно по-висока такса. В някои факултети увеличението достига до 200%!", казват организаторите.
Източници "Фокус", "Офнюз", пресцентър на МОН