Елена Йончева: При политическа воля, държавата може да успокои страховете на хората за еврото

08.07.2025 19:21

С влизането в еврозоната България става по-силна. Получаваме огромна възможност, по-голям шанс за икономическо развитие и за по-добър живот. Само един факт – инфлацията в държавите от еврозоната е под 2%, а в държави членки на ЕС, които са извън, като Полша и Унгария – 4.1 – 4.4%. Това коментира Елена Йончева, независим евродепутат, избран с  листата на ДПС, в интервю за bTV. 

 

Стъпките, които България предприе, за да отговори на критериите за влизане в еврозоната, бяха следвани от политици от различни партии и правителства. Това е технократски въпрос, за който политиците и експертите трябва и носят отговорност. Другото – да се хвърли преценката на избирателите под форма на референдум, е бягство, каза тя. Евродепутатът посочи огромното мнозинство, с което решението за включването на България в еврозоната беше прието в Страсбург – 531 европейски депутати гласуваха със „за“, а 69 бяха против. 

 

Според нея когато няма убедителна информация за ползите от еврото, се появява сива, буферна зона, която се изпълва със страховете на хората. Да, има страхове в българското общество. Но нека видим примерите с държавите, които вече са минали по този път, посочи Елена Йончева.

 

В Литва, Латвия и Естония в първите месеци след влизането им в еврозоната инфлацията нараства, но с малко, а след това се успокоява. Следва и повишаване на заплатите. Подкрепата за европейската валута преди приемането й от Прибалтийските държави е 30%, а след това мнозинството от хората одобряват еврото, защото ползите стават видими и доходите се увеличават, каза тя и в интервю за Нова тв.

 

В Словения, която през 2007 г. влезе в еврозоната, износът се е увеличил 41% между 2006 г. и 2015 г., а туризмът е нарастнал с 35%. В Хърватия след приемането на еврото през януари 2023 г., инфлацията е 12,7%, а през 2024 г. -  3,7%. След 16 месеца се отчита, че доходите са се увеличили с 16%, като средната заплата от 1481 евро е станала 1834 евро, изброи Елена Йончева. 

 

Тя беше категорична, че държавата има най-силните инструменти, за да повлияе на ситуацията, за да успокои хората и да овладее евентуалните спекулации около приемането на еврото. Стига да има политическа воля, може да се справи. През 2023 г., по време на инфлационния шок във Франция, правителството сключи договори с големите търговски вериги, които доброволно се съгласиха да се въведе таван на основни хранителни продукти и стоки. Това беше прието много добре от френската общественост, каза още евродепутатът. 

 

Според нея в следващите месеци трябва да има пряк диалог с хората, подробна разяснителна кампания. Припомнете си, че през 1997 г., преди въвеждането на валутния борд и обвързването на лева с германската марка, имаше страхове в българското общество. Но това решение ни спаси от огромната инфлация, от фалита на банките, от икономически крах, коментира тя. 

 

Приемането на еврото е в полза на българската икономика и на всяко българско домакинство, и времето ще го докаже, каза още Елена Йончева.  

 

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Севделина Арнаудова: Борисов научи от медиите, че кметът на Варна е арестуван

08.07.2025 21:23    

"Комисията за противодействие на корупцията арестува Благомир Коце

Министър Вълчев пред студенти: Проблемът с таксите ще бъде решен за предстоящата академична година

Народното събрание ще разгледа тази седмица промените в Закона за висше образование (ЗВО), с които се избягва скокообразно повишение на таксите за

Небето се разтваря: Връхлитат ни летни бури след сахарската жега

Над половин милион мълнии са паднали над България за половин година, в периода юни-декември 2024 година. Това става ясно от Годишния хидрометеор

Петър Дилов: Малките и средните предприятия ще спечелят най-много от влизането ни в еврозоната

„Малките и средните предприятия ще спечелят най-много от влизането ни в еврозоната. В България има 470 000 малки и средни предприятия и голям