Прокурорска колегия на Висшия съдебен съвет установи, че заради пропуск на депутатите в Закона за съдебната власт, ротацията на изпълняващия функциите главен прокурор, не може да бъде осъществена, тъй като би била противоконституционна.
Основен принцип в правото е, че законите действат занапред и нямат обратна сила. Около това становище се обединиха кадровиците, които дискутираха как да процедират с изтичащата на 21 юли половин година от приемането на последните поправки в съдебния закон, според които, ако главен прокурор, председател на ВКС и ВАС, не е избран за титуляр и утвърден с президентски указ, то той има право да е на поста шест месеца.
Като се позоваха на правно становище от авторитетни юристи (по информацията на "Епицентър" става въпрос за правно становище на проф. Васил Мръчков от 2008 г., поискано и прилагано проф. Борис Велчев в качеството му на главен прокурор), членовете на Прокурорска колегия приеха, че настоящият главен прокурор е определен за изпълняващ функциите през юни 2023 г., т.е. налице е заварено положение, което означава, че новите условия за ротация биха влезли в сила при евентуално следващ временен държавен обвинител, но не и спрямо вече назначения към момента на влизане в сила на закона.
Според членовете на ВСС, ако са искали новите положения в ЗСВ да действат и спрямо настоящия главен прокурор, то вносителите на промените е трябвало изрично да го гласуват в преходните и заключителни разпоредби, което не е станало.
Автори на поправката, с която се преследваше отстраняването на обвинител №1 от поста му и въвеждане на ротация по върховете на Темида са депутатите от „Продължаваме промяната-Демократична България“. Още в началото на годината, когато парламентът ударно приемаше промените на съдебния закон, авторитетни юристи предупреждаваха, че поправките са прибързани и дори, че противоречат на Конституцията.
В крайна сметка, за да не задълбочи кризата в съдебната система, предизвикана от депутатите, Прокурорската колегия прие за сведение становището на проф. Мръчков, прилагано в практиката от проф. Велчев, а Борислав Сарафов остава като и.ф. главен прокурор и след 21 юли, до избора на титуляр.
Междувременно се очаква и решение на Конституционния съд по висящото дело, дали с промените от началото на годината, спрели процедурата по избора на обвинител №1, не е допуснато нарушение на основния закон.