Докладът за напредъка на РСМ, който предстои да се гласува в ЕП, е изключително важен документ. Българският парламент и евродепутатите ни проведоха една наистина сериозна битка. Това заяви в предаването „Твоят ден” по NOVA News депутатът от ИТН, дипломатът Димитър Гърдев, коментирайки ключовия вот в европарламента, по време на който се очаква да отпаднат спорните формулировки „македонска идентичност“ и „македонски език“.
Той подчерта в качеството си на председател на Комисията по европейски въпроси, че "можехме много по-широко да обърнем внимание на тази тема". "Защото България за първи път показа единство. Българската делегация и всички евродепутати в Европейския парламент единодушно застанаха зад позицията на страната ни".
По думите му дебатът в Страсбург късно във вторник е показал, че "наистина имаме абсолютния пример, че можем да отстояваме на единен фронт националните си интереси".
В ефира на "Твоят ден" Гърдев коментира и друга актуална тема - ареста на кмета на Варна Благомир Коцев, който ПП нарекоха "опит за репресия". "Напълно ясно е защо казват това. Това е техен кандидат фактически. В подобни случаи, когато има корупционни обвинения, е хубаво да се види какво казват държавните органи. Това са единствените институции, които могат да дават подобни оценки", категоричен е той.
И подчерта, че "ясната позиция е, че държавните органи са тези, които наистина могат да определят и са длъжни да представят пред обществото абсолютно всички факти и обстоятелства", отказвайки допълнителен коментар по случая с кмета на Варна.
По повод зелената светлина за влизането ни в еврозоната, която получихме във вторник от ЕП и ЕКОФИН, Гърдев заяви, че от тук нататък "идва реалната работа, която българската държава, трябва да осъществи в много кратки срокове, с много ясна програма и задачи". "Става въпрос за плавното въвеждане на еврото и борбата с отрицателните въздействия, които може да има спекулата, дезинформацията, нагнетяване на обществено недоволство чрез хиперболизирани страхове. Предстои много сериозна работа и както се казва - тя е в нашето поле".
Той беше категоричен, че - влизайки в еврозоната, България "не скача в нищото". "Това е правено от 20 държави преди нас. Така че имаме и положителен, и отрицателен опит. България се присъединява към една огромна финансова среда, към която всички държави се стремят. Не случайно механизмът е толкова сложен и се чака две години", обясни той.
По отношение на така наречените "държавни магазини", той подчерта, че тази идея е позната в други европейски държави. "Но най-важното е да се покаже каква е реалната себестойност на основните хранителни продукти и от хората да си направят изводи, до каква степен, каква наценка им се слага и къде и по какъв начин се реализира тази свръхпечалба".