Съединените щати възобновиха военните доставки за Украйна на 9 юли 2025 година, седмица след като министърът на отбраната Пийт Хегсет нареди неочаквана пауза за оценка на американските военни запаси. Решението идва в момент, когато Русия започна една от най-мащабните си въздушни атаки от началото на войната.
Доставките, които сега се движат към Украйна, включват артилерийски боеприпаси калибър 155 милиметра и прецизни ракети GMLRS, използвани от системите HIMARS, потвърдиха двама американски служители пред Асошиейтед прес. Точният обем и времето за завършване на доставките остават неясни.
Неочакваната пауза изненада Белия дом
Паузата в доставките, наложена в началото на юли, засегна широк спектър от оръжейни системи - ракети Patriot, прецизни ракети GMLRS, ракети Hellfire и гаубични боеприпаси. Решението на Хегсет изненада не само украинските власти и съюзниците, но и самия Белия дом и Държавния департамент.
"Украйна трябва да може да се защитава. Те получават сериозни удари сейчас", заяви президентът Доналд Тръмп при обявяването на възобновяването на доставките. Той добави, че ще бъдат изпратени "основно отбранителни оръжия".
Критична нужда от противовъздушна отбранаВремето на възобновяването на доставките съвпада с една от най-мащабните руски атаки от началото на войната. На 8-9 юли Русия изстреля над 740 дрона и ракети срещу украинска инфраструктура - рекорден брой за една нощ.
Американската помощ е жизненоважна за изтощената украинска армия, която се бори да удържи по-големите руски сили. САЩ са предоставили над 3 милиона боеприпаси калибър 155 милиметра на Украйна от началото на руската инвазия през февруари 2022 година, като общата военна помощ надхвърля 67 милиарда долара.
Дипломатически усилия за прекратяване на огъняВъзобновяването на военната помощ се случва паралелно с дипломатически усилия за постигане на 30-дневно прекратяване на огъня. Администрацията на Тръмп води преговори със старши украински представители в Саудитска Арабия, като търси начини за приключване на тригодишния конфликт.
"Сега е ред на Русия", заяви Тръмп, като призова Москва да се съгласи на прекратяване на огъня. Той предупреди, че САЩ могат да наложат нови санкции, ако Русия не се включи в мирния процес.
Предизвикателства пред производствотоВъзобновяването на доставките подчертава проблемите с американското военно производство. Армията се стремеше да постигне цел от 100 000 снаряда калибър 155 милиметра месечно до края на 2025 година, но вече няма да я постигне до 2026 година. Подобни предизвикателства съществуват и при производството на ракети Patriot.
Украйна остава силно зависима от западната военна помощ въпреки усилията за увеличаване на собственото производство на боеприпаси и военна техника.