Емил Радев: Новите правила за несъстоятелност в ЕС ще са приети до края на датското председателство

10.07.2025 09:56

Силната политическа подкрепа за новите европравила за несъстоятелност дава на Европейския парламент здрава основа в преговорите със Съвета на ЕС.

Това коментира евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП и докладчик по досието Емил Радев след официалното начало на триалога по инициираното законодателство.


Българският представител изрази увереност, че реформата може да бъде финализирана още в рамките на настоящото датско председателство на Съвета. „Това означава да запазим темпото, с което разгледахме над 600 изменения в проектодирективата. Целта ми е да наваксаме изоставането, допуснато от колегите през предходния мандат, и да предложим на гражданите и бизнеса работеща, модерна и справедлива рамка за несъстоятелност“, подчерта Радев, който е и зам.-председател на правната комисия в ЕП.


Той акцентира, че в преговорния процес ЕП ще отстоява въвеждането на общи правила за отменителните искове и защита срещу неправомерни действия в трансгранични случаи. „Недопустимо е в последните месеци преди откриването на производство длъжници да прехвърлят активи на свързани лица или избрани кредитори“, мотивира са Емил Радев.
Като докладчик той обяви, че ще се бори и за достъпа на синдиците до информацията в националните банкови регистри, регистрите за действителни собственици и базите данни с имуществени активи. „Само когато синдикът може да открие активите, включително и извън националната юрисдикция, кредиторите могат да бъдат защитени от злоупотреби“, убеден е евродепутатът.


Като важен стълб в позицията на ЕП той открои и въвеждането на процедура за предварително договорена продажба на действащо предприятие, която цели да се спасят работещи фирми и работни места.
Специално внимание Емил Радев обърна на предвидения гарантиран достъп на микропредприятията до производство по несъстоятелност и до синдик в случаите, в които не разполагат с достатъчно активи или нямат такива. „Системата трябва да бъде справедлива за всички – от най-големия инвеститор до най-малкия предприемач. Затова настояваме държавите членки да осигурят механизми за покриване на разноските при липса на средства и достъп до синдик. ЕС трябва да насърчи опростяването на процедурите по ликвидация за микропредприятията на национално ниво“, смята докладчикът.


Като инструмент за повече прозрачност и баланс той посочи възможността за създаване на комитет на кредиторите, който да осъществява надзор, да дава становища и да бъде консултиран при ключови решения в производствата.
По думите на Емил Радев новото законодателство е важно за доверието в икономическата среда, за правната сигурност в рамките на вътрешния пазар и за ефективната защита на добросъвестните кредитори.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Желязков в Рим: Българският бизнес може да допринесе за следвоенното възстановяване на Украйна

10.07.2025 17:01    

От самото начало на войната България твърдо подкрепя Украйна, тряб

Жечо Станков: Само 11% от капацитета на договора с "Боташ" е бил използван

Само 11% от капацитета по договора с "Боташ" е бил използван - тоест на всеки 100 лева само 11 са били плащани за реален капацитет и пренос

Севделина Арнаудова към Бойко Рашков: ЛЪЖЕШ! За сметка на сълзите от ужас и страх на моето дете

Г-н Рашков  ЛЪЖЕШ! Мога да простя всичко и на всеки и съм го правила. Но никога няма да простя някой да лъже за с

Колко струва да си смениш името?

Ако искате да си смените името има някои правни ограничения, за които първо трябва да се погрижите. Смяната на лично, бащино или фамилно име в Бълг