Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че обмисля налагането на 15% или 20% универсално мито за страните, които все още не са получили конкретни уведомления, в сила от 1 август.
Тръмп започна тази седмица да изпраща писма до много търговски партньори на САЩ, засилвайки натиска за по-изгодни търговски споразумения.
В писмата си до лидерите на повече от 20 страни американският президент очерта мита в размер от 20% до 50% – в случая на Бразилия – които ще влязат в сила на 1 август, предаде АФП.
В писмата си Тръмп предупреждава, че ако получателите повишат митата си, САЩ ще отвърнат с още по-високи увеличения.
Когато Ен Би Си Нюз го попита какво ще се случи с държавите, които не са получили писма, той спомена идеята за ставки от 15 или 20%.
„Просто ще кажем, че всички останали държави ще плащат, независимо дали е 20% или 15%. Сега ще го изясним“, цитира медията думите на държавния глава.
Не беше ясно дали това означава увеличение от базовото 10% мито на Тръмп върху стоките, които понастоящем се плащат от повечето страни, или дали ще се прилага само за тези, които подлежат на по-високи мита от базовите.
Митата са част от търговското изявление на Тръмп от април, наречено „Ден на освобождението“, което представлява мащабен пакет от вносни мита, които трябваше да влязат в сила на 9 юли, но сега са отложени за 1 август, докато търговските преговори продължават.
Политиката наложи универсално мито от 10% върху почти всички вносни стоки, с много по-високи, специфични за всяка страна „реципрочни“ мита за десетки държави.
Канада ще бъде обложена с 35% мито върху износа за Съединените щати, считано от 1 август, заяви президентът Доналд Тръмп в писмо до министър-председателя Марк Карни.
Това е последното от над 20 подобни писма, изпратени от Тръмп от 7 юли насам, докато той продължава да заплашва с търговска война десетки икономики, предаде АФП.
Канада и САЩ са в търговски преговори с надеждата да постигнат споразумение до 21 юли, а последната заплаха изглежда поставя този краен срок под заплаха.
Канада и Мексико се опитват да намерят начини да задоволят Тръмп, така че споразумението за свободна търговия, обединяващо трите страни – известно като USMCA – да може да бъде възстановено.
Споразумението между САЩ, Мексико и Канада замени предишното споразумение NAFTA през юли 2020 г., след като Тръмп успешно настоя за предоговаряне по време на първия си мандат.
То трябваше да бъде преразгледано до юли следващата година, но Тръмп ускори процеса, като започна търговски войни след встъпването си в длъжност през януари.
Канадските и мексиканските продукти първоначално бяха силно засегнати от 25% мита от страна на САЩ, с по-ниска ставка за канадската енергия.
Американският президент насочи вниманието си към двете съседни държави, заявявайки, че те не правят достатъчно по отношение на нелегалната имиграция и потока на незаконни наркотици през границите.
В крайна сметка обаче той обяви изключения за стоки, влизащи в страната му по силата на USMCA, които обхващат голяма част от продуктите. Поташът, използван като тор, също получи по-ниска ставка.
Писмото от 10 юли дойде въпреки затоплянето на отношенията между Тръмп и Карни.
Канадският премиер посети Белия дом на 6 май и имаше сърдечна среща с Тръмп в Овалния кабинет.
Те се срещнаха отново на срещата на Г-7 миналия месец в Канада, където лидерите притиснаха Тръмп да се откаже от наказателната си търговска война.