"Нашата лятна образователна програма е под наслов "Школата е обща и от край света ако дойдат, нека се учат". Това всъщност е посланието на Васила Априлов, с което на 2 януари 1835 г. тук в нашия град се открива първото новобългарско светско училище с идеята да приюти всички желаещи да се образоват", казва Любка Тинчева, директорка на музея.
Летните занимания продължават от 1 юли до 31 август, като всеки ден е с различна програма, която съчетава игрите с познанието. Някои от дейностите се провеждат на открито в мобилен детски кът в алеята на знанието.
"С лятната музейна академия ние се стремим да осмислим свободното време на децата през ваканцията и чрез атрактивно представена програма всъщност те да усвоят нови знания, умения.
Стремим се да развиваме достъпни образователни модели, които да провокират децата, да провокират тяхното въображение, да ги подтикват към креативност, към творчество. Заниманията включват интелектуални дейности, които развиват мисленето, повишават интелигентността. Развлекателните дейности пък са включени с цел повишаване на комуникативността на децата."
Фондът на музея разполага с над 200 000 движими културни ценности. Изградени са възстановки на килийно училище, взаимно училище, кабинет по природни науки, детска градина по метода на Фридрих Фрьобел. Децата могат да се докоснат до експонатите, да се потопят в атмосферата на времето, в което те са били част от всекидневието на някогашните ученици. В заниманията днес малките посетители имат възможност да се вживеят в различни роли, да създадат собствени произведения.
"Това е нашата цел, да накараме децата да се чувстват щастливи и да не усетят как учат нови неща, да ги учат под формата на игра.", казва Любка Тинчева. "Миналата година повече от 70 деца преминаха през нашата лятна академия. И много интересно беше, че освен габровски деца, тук идваха и деца от други градове, които, тъй като лятото си е сезонът на отпуските, много семейства предприемат екскурзии до градове, родителите си оставяха децата при нас и отиваха да се разходят, да отдъхнат на кафе. Имахме и доста деца, които са българчета, но живеят в чужбина. И на тях тепърва им предстоеше да се сблъскат с действителността, с корените си и да получат наистина едно прекрасно музейно преживяване, което вярвам, че ще остане до края на живота им, защото тук в музея ние караме децата да се чувстват горди."
В края на разговора директорката на Националния музей на образованието отправи покана към всички, които биха искали да се включат в дарителската кампания "Завръщане в детството" с играчки и вещи от детските си години.
"Ние решихме, че е хубаво да попълним фонда със стари играчки, които са от миналия век, да съберем униформи на деца от детски градини, всякакви такива спомени и следи от детството - лични, семейни, родови, които са запечатали вълнуващи спомени.
Понякога всички тези неща тънат в прах, забрава, а те ни носят човешко вълнение от спомена за детството и идеята ни е чрез тази инициатива да попълним фонда с интересни и позабравени играчки, настолни игри, снимки от минали времена, да им вдъхнем нов живот, защото те ще станат част от нашите колекции, които са свързани с предучилищното образование и възпитание и ще можем да ги показваме на идните поколения. Идеята ни е в края на годината всички тези дарения, които са постъпили в музея, да бъдат представени в една тематична изложба."
Източник: БНР