Върховният административен съд (ВАС) спря действието на Методиката за дялово разпределение на топлинната енергия в сгради – етажна собственост, съобщава сайтът "Лекс".
С нея е установен методът за определяне на количеството топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация, когато потребителите не са избрали метод на разпределение.
Това става по искане на абонат на „Топлофикация“, който твърди, че методиката е нищожна, тъй като противоречи на решението на ВАС, с което беше отменена предходната методика. Той е поискал от съда да спре изпълнението на действащата методика.
В определението си (пълния му текст виж тук), върховните съдии Светлана Борисова, Аглика Адамова и Чавдар Димитров сочат, че в случая е налице конкуренция на два обществени интереса: „От едната страна стои общественият интерес да се изпълнява закона в широк смисъл „Leges sunt servanda“. От другата, молителят противопоставя правото на защита на потребителите в нормативнорегламентирани от държавата области, каквато област се явява топлоснабдяването“.
И заявяват: „В конкретния случай твърдението за надделяващия потребителски интерес се обосновава с претенциите за нищожност на атакуваните разпоредби, в която хипотеза те не са породили правно действие още от момента на приемането им“.
Съдът изтъква, че спорът за нищожността на Методиката за дялово разпределение засяга правната сигурност на обществените отношения свързани с топлоснабдяването на значителна част от населението. И напомня, че по закон (чл.177, ал.2 АПК) актовете на административен орган, извършени в противоречие с влязло в сила решение на съда, са нищожни и всеки заинтересован може винаги да се позове на нищожността или да поиска от съда да я обяви.
„Възможността всеки заинтересован абонат да се позове директно на нищожността създава правна несигурност във финансовите отношения между потребителите и доставчиците на топлинна енергия, която безусловно ще доведе до значителни финансови вреди, ирелевантно за коя от двете страни. В този случай, в обществен интерес е взаимоотношенията между тях да бъдат установени след разрешаване на спора по същество с окончателен съдебен акт с цел избягване на значителни финансови вреди“, заявява ВАС.