В рубриката "Съвети на адвоката" на предаването "Законът и Темида" адвокат Христиан Митев отговори на актуални въпроси на слушатели относно наследствени имоти и правна защита. Двата случая показват често срещани проблеми в българската съдебна практика.
Възможности за защита пред Европейския съдПървият въпрос е от 65-годишен пенсионер от София, който търси възможности за възмездие след неблагоприятни съдебни решения. "Съобразих се с решението на съда, заплатих отсъдените суми на тъжителя, но беше засегнато дълбоко моето човешко достойнство – от невинен ме признаха за виновен", споделя мъжът.
Случаят илюстрира проблемите в българската съдебна система, където понякога доказателства не се взимат под внимание по подходящия начин. Въпреки че не съществува по-висша инстанция от Окръжния съд по наказателни дела, гражданите запазват правото си да търсят защита пред Европейския съд за правата на човека.
Права при наследени имотиВторият въпрос касае сложна ситуация с наследствен апартамент в София. Жена от Пловдив обяснява, че след смъртта на съпруга й преди 10 години тя е единствената, която плаща данъци и такси за имота, въпреки че съществуват други наследници.
"10 години след като почина мъжът ми, сама съм си плащала всички данъци, такси, ремонти", разказва слушателката. Тя е чула, че може да подаде молба до нотариус за придобиване на пълната собственост поради 10-годишния период на еднолично поддържане.
Правни възможности за придобиване по давност
Според българското законодателство съществуват възможности за придобиване на имот по давност при определени условия. Основните изисквания включват непрекъснато владение, плащане на данъци и такси, както и липсата на възражения от страна на другите наследници в продължение на установения период.
Констативният нотариален акт се издава след обстоятелствена проверка, при която се установяват фактите на владение чрез свидетелски показания и документални доказателства за поддържането на имота.