Ето с какви заплати се глезят депутатите ни

Ето с какви заплати се глезят депутатите ни
16.07.2025 17:16
Стопкадър/НОВА

От януари до юни депутатите са прибрали стабилни суми от заплати, като това не е право пропорционално на тяхното присъствие в пленарна зала. Дисциплината на депутатите и техните отсъствия от парламента, както и възнагражденията им влязоха в доклад на Института за развитие на публичната среда, публикувани на сайта им "Отворен парламент". Статистиката хваща периода януари-юни, 2025 г.

Според действащия Правилник на НС възнаграждението на депутатите зависи от размера на средната заплата в обществения сектор и се актуализира на тримесечна база.

Данните на Националния статистически институт към края на март 2025 г. показват, че тя е 2379 лв. - по-нови данни от тогава насам няма, уточняват от "Отворен парламент".

Основното заплащане на народните представители възлиза на три пъти тази сума или 7 137 лева.

Това практически са средствата, които получава всеки депутат, независимо от ангажиментите му в парламента. Към нея се добавят и ⅔-ти за разходи, свързани с тяхната дейност или 4 758 лв. Предвидени са и средства за покриване на транспортните им разноски, квартирни и дневни пари, осигуряване на наем за жилище при необходимост, добавки за научна степен (така например за докторска степен добавката е в размер на 10% от основната заплата), както и по 1% за всяка година прослужено време.

Депутатите получават допълнително възнаграждение за участие в парламентарна комисия, в зависимост от функцията, която изпълняват в тях - то е в размер на 35% върху основната заплата или 2498 лв. за председател на комисия, 25% или 1784 лв. за заместник-председател и 15% или 1070 лв. за член.

Много народни представители заемат различни ръководни длъжности, които също водят до увеличение на заплатата им.

Председателят на НС получава 55% над основното си възнаграждение - или още 3 925 лв. над 7135 лв., което прави малко над 11 хил. лв.

Заместниците на Наталия Киселова вземат 45% над основната депутатска заплата, което е по 3 212 лв. отгоре.

Председателите на парламентарни групи също получават 35% допълнително заплащане - към основната депутатска заплата им се одбавят по 2 498 лв. Всеки от тях може да участва и в най-много две парламентарни комисии, от които да получава допълнително възнаграждение като член или по още 15% - така средствата за участие в две комисии са в размер на още 2 140 лв. месечно.

Неизвинените отсъствия и тези, направени заради отстраняване от заседание, могат да доведат и до финансови санкции за депутатите. Те представляват удръжки от месечното им възнаграждение в размер на съответната дневна ставка.

На този фон публиката често става свидетел на почти празна пленарна зала по време на провеждания петъчен парламентарен контрол, пишат авторите на проучването.

Въпреки това няма достъп до информация, която да ни покаже колко и по какви причини са направени т. нар. "извинени" отсъствия на депутатите, тъй като режимът е само уведомителен. За месеците януари-юни, 2025 г. най-много неоправдани отсъствия имат от групата на ПП-ДБ - 52, следвани от ДПС-Ново начало с 41, пишат в доклада си от Института за изследване на публичната среда. Отсъствията от пленарни заседания по неуважителни причини на депутатите са общо 158 за първите 6 месеца на годината, а от заседания на комисии - само 9.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Илиян Йончев, БСП-ОЛ: Държавата показва воля превантивно да се бори със спекулата

16.07.2025 22:15    

Държавата показва воля превантивно да се бори със спекулата. Това

Рядък феномен стресна софиянци, иде страховита промяна на времето

Рядък феномен се появи в небето над София и стресна столичани. Става въпрос за кръгло хало. А това, според народната метеорология, е знак, че предс

Протести в подкрепа на кмета Благомир Коцев в София и Варна

Тази вечер пред Съдебната палата в София се провежда протест против „избирателното правосъдие”. Демонстрацията е под наслов „ Да с

Кирил Добрев: Тротинетките ще имат регистрационен номер и гражданска отговорност

"Пътната инфраструктурата изостава от напредването на технологиите, многобройните автомобили и скоростта, с която се движат. Затова с този законопр