Дали Обединеното кралство ще има кралско семейство в бъдеще или не – това е въпрос, който често предизвиква дебат, пише SkyNews.
Ако отговорът е положителен, последните събития показват, че със сигурност няма да липсват художници, които да увековечават кралете и кралиците.
Нов портрет, озаглавен „Кралят на алгоритъма“, може би предлага поглед към това как кралските особи ще бъдат изобразявани през следващите десетилетия – а може би и векове. Творбата е дело на Ай-Да – първият по рода си робот-художник.
Ай-Да използва усъвършенствани алгоритми с изкуствен интелект и роботизирана ръка, за да рисува с маслени бои върху платно. За създаването на портрета на крал Чарлз тя използва също камерите в очите си, които ѝ помагат да улови образа и детайлите.
Това не е първата ѝ среща с британската монархия. През 2022 г. Ай-Да създаде портрет на покойната кралица Елизабет II по повод платинения ѝ юбилей. И двата портрета – на кралица Елизабет и на крал Чарлз – бяха представени заедно по време на откриването на новия портрет в рамките на срещата на върха AI for Good, организирана от ООН в Женева.
Ай-Да е разработена от британския търговец на изкуство Ейдън Мелър и е построена в Корнуол от компанията Engineered Arts. Освен художествени способности, тя разполага и с усъвършенствано езиково моделиране чрез изкуствен интелект, което ѝ позволява да води разговори с хора.
По време на събитието в ООН Ай-Да заяви: „Привилегия е да бъда част от това забележително събитие, заобиколена от хора, които оформят бъдещето на технологиите и културата. Представянето на моя портрет на Негово Величество крал Чарлз III не е просто творчески акт – това е израз на развиващата се роля на изкуствения интелект в нашето общество и отражение върху начина, по който той формира културния пейзаж.“
Саймън Манли, посланик и постоянен представител на Обединеното кралство в Световната търговска организация и ООН в Женева, добави:
„Ай-Да не е просто технологично чудо – тя е начало на културен разговор. Гордеем се, че представяме британски иновации в най-въображаемата им форма и отваряме възможност за диалог за това как новите технологии могат да повлияят на изкуството, етиката и идентичността в глобален мащаб.“
Роботът Ай-Да носи името на Ада Лавлейс – първия в историята компютърен програмист. Тя вече е говорила пред Камарата на лордовете, резиденцията на премиера на Даунинг стрийт 10 и самата Организация на обединените нации.
Нейни произведения са били излагани в редица престижни институции, включително Tate Modern, V&A, Somerset House и Музея на дизайна във Великобритания, както и на емблематични места като пирамидите в Египет и Венецианското биенале.
През 2024 г. Ай-Да влезе в историята, след като нейна картина беше продадена на търг в Sotheby’s за 1 милион долара.
Създателят ѝ, Ейдън Мелър, коментира: „Най-великите художници в историята са се изправяли пред предизвикателствата на своето време – като едновременно ги честват и поставят под въпрос промените в обществото. Ай-Да, като технологично творение, е идеалният художник на нашата епоха – тя предизвиква диалог за настоящето и бъдещето за ролята на технологиите и тяхното културно наследство."
Източник: SkyNews