НС криминализира отказа от тестване за алкохол и наркотици при ПТП и вдигна глобите

18.07.2025 20:00

Парламентът криминализира отказа от тестване за алкохол и наркотици при пътнотранспортно произшествие (ПТП) и завиши глобите за шофиране в пияно състояние или под въздействие на наркотици. Депутатите приеха на второ четене изменения в Наказателния кодекс, предаде БТА.

При отказ на шофьора за проверка за употреба на алкохол и/или наркотици, след като е участвал в пътнотранспортно произшествие, се предвижда наказание лишаване от свобода до една година и глоба от 2500 лева.

При шофиране с алкохол от над 1,2 промила в кръвта нарушителят ще се наказва с лишаване от свобода от една до три години и глоба от 1000 лв. до 5000 лева. Досегашната глоба беше от 200 до 1000 лева.

При повторност на деянието, ако нарушителят шофира с над 0,5 промила алкохол в кръвта, глобата става от 2000 до 10 000 лева. Предвидено е и лишаване от свобода от една до пет години.

За шофиране след употреба на наркотици се предвижда идентично глобата да бъде от 1000 до 5000 лв. (досегашната е от 500 до 1500 лв.), като при повторен случай тя става от 2000 до 10 000 лева.

Измененията предвиждат още при причиняване на смърт на едно или повече лица при пътнотранспортно произшествие, наказанието да е от 12 до 20 години, ако деянието е извършено в пияно състояние или след употреба на наркотици, или деецът е избягал от местопроизшествието, или е управлявал без необходимата правоспособност, както и след превишаване на разрешената скорост в населено място с повече от 50 км/ч или ако деянието е извършено след преминаване на червен светофар, или на пешеходна пътека. В особено тежки случаи се предвижда наказанието да е от 13 до 20 години или доживотен затвор.

Ако в изброените по-горе случаи е причинена средна или тежка телесна повреда на едно или повече лица, наказанието е от четири до 12 години.

Парламентът намали долните граници на санкциите за клевета и обида. Досега наказанието за обида беше глоба от 1000 до 3000 лева. Сега се предвижда глобата да е от 500 до 3000 лева. Глобата за клевета става от 1000 до 7000 лв., като досега беше от 3000 лв. до 7000 лева.

С измененията в НК се създава глава "Тероризъм". Промените включват наказания за финансиране на тероризъм. Който пряко или косвено събира или предоставя финансови средства или други имущества, като знае или предполага, че те ще бъдат използвани изцяло или отчасти за извършване на престъпление по тази глава, се наказва с лишаване от свобода от три до 12 години, с глоба от 5000 до 30 000 лева и с лишаване от право да заема определена държавна или обществена длъжност и да упражнява определена професия или дейност, приеха депутатите.

Депутатите завишиха наказанията за престъпленията срещу животни. Това стана с приетите на второ четене разпоредби на изготвения общ законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс. Разпоредбите бяха гласувани почти единодушно със 164 гласа "за", един - "против", 0 - "въздържал се".

Според приетите изменения, който организира или участва в провеждането на боеве с животни, отглежда, тренира или предоставя животни за боеве, ще се наказва с лишаване от свобода от една до шест години и с глоба от 1000 до 10 000 лева.

Когато боевете се заснемат с цел разпространение, тогава наказанието се увеличава от две до осем години лишаване от свобода, вместо предвидените досега от една до шест години.

При опасен рецидив наказанието е лишаване от свобода от три до 10 години и глоба от 10 000 до 50 000 лева. Според сега действащото законодателство наказанието е лишаване от свобода от две до седем години и глоба от 10 000 до 20 000 лева.

Депутатите гласуваха, който прояви жестокост към гръбначно животно и му причини противозаконно смърт, тежко или трайно увреждане, да се наказва с лишаване от свобода от една до пет години и с глоба от 1000 до 5000 лева.

Наказание лишаване от свобода от две до осем години и глоба от 2000 до 10 000 лева се предвижда, когато деянието с цел заснемане и разпространение или е извършено от две или повече лица.

Наказанието е лишаване от свобода от три до 10 години и глоба от 5000 до 20 000 лева, когато деянието е извършено с користна цел, или е извършено от лице, което действа по поръчение или в изпълнение на решение на организация или група, или организирана престъпна група, или то представлява опасен рецидив.

Когато деянието представлява особено тежък случай, наказанието е лишаване от свобода от три до 12 години и глоба от 10 000 до 30 000 лева.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Протести в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев се проведоха в София и Варна

18.07.2025 23:03    

Приключи протестното шествие в подкрепа на кмета на Варна Благомир

Радев от град Левски: Делото на Апостола остава непреходно във времето, но и провокира нашата съвест

Делото на Апостола на свободата остава непреходно във времето, но и провокира нашата съвест. Защото именно Левски ни завеща да се стремим към такав

Киселова: Днес Левски ни напомня, че българите със собствените си сили могат да направят всичко

Днес Левски ни напомня за едно нещо, което понякога забравяме - че българите със собствените си сили могат да направят всичко. Това каза председате

Евродепутатите от ДПС: С орязването на средствата ЕК поставя в риск българските села и фермери

Предложението на Европейската комисия за драстично орязване на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2028 г. и сливането ѝ с други политики е