Конкретни и координирани действия между институциите поискаха народните представители от Комисията по политиките за българите извън страната, която проведе редовното си заседание вчера. Форумът бе ръководен от председателя на комисията Стоян Таслаков, като в него участваха представители на Министерството на здравеопазването, Министерството на труда и социалната политика, Националната здравноосигурителна каса и Националния осигурителен институт.
Фокус на дискусията бяха все по-честите случаи на прекъснати здравноосигурителни права на български граждани, които се завръщат от чужбина - въпреки че през целия си престой зад граница са били редовно осигурени според европейското или международното законодателство.
„Не може завръщането у дома да бъде наказание. Нужно е спешно да се премахнат формалните бариери пред възстановяване на правата на сънародниците ни“, заяви Стоян Таслаков. Той предложи сформиране на междуведомствена работна група, която да изготви конкретни мерки за улесняване на процеса. По думите му е крайно време да се автоматизира обменът на данни между институциите, така че гражданите да не бъдат принудени да обикалят от гише на гише.
Председателят на комисията сподели и личната си история като български гражданин, завърнал се от Великобритания, където е бил здравно осигурен без прекъсване. След връщането си у нас обаче възстановяването на здравноосигурителните му права е отнело повече от шест месеца. „Нашите сънародници са изправени пред абсурден избор - или да платят пет години назад, или да чакат с месеци, докато институциите си обменят информацията. Това е порочна и неправилна практика“, коментира Таслаков.
Народните представители от комисията подчертаха, че подобни административни абсурди отблъскват много българи от завръщане в родината. Очакванията са в най-кратки срокове Министерството на здравеопазването да предложи устойчиво решение, което да гарантира равноправен достъп до здравни услуги за всички български граждани, независимо от това къде пребивават.