Ангажиментите, които сме изпълнили, са тези, поети от България по ПВУ, когато химикалката е държал тогава Кирил Петков, и сега да бъдем критикувани, че изпълняваме всяка една от мерките по начина, по който те са ги предвидили, с одобрение на ЕК, ми прилича малко на това "защо си с шапка - защо си без шапка".
Това каза министърът на правосъдието Георги Георгиев във връзка с дебатите около Комисията за противодействие на корупцията.
Той припомни, че Планът за възстановяване и устойчивост (ПВУ) е предоговорен и пренаписан от правителството на Петков в областта на енергетиката и правосъдието, като през изминалите седем месеца са приети всички предвидени антикорупционни мерки и реформи. Георгиев отбеляза, че приемането им е изискване за второто и третото плащане по Плана за възстановяване и устойчивост.
Антикорупционните закони ние ги приехме, подобрихме, комуникирахме с Брюксел, така че да знаем, че отговарят на изискванията, заяви министър Георгиев по отношение на антикорупционната комисия.
Той коментира тезата на ПП-ДБ, че е проблем членовете на Комисията за противодействие на корупцията да се избират с обикновено мнозинство, но отбеляза, че за това има правен и политически аргумент. Правният е, че има решение на Конституционния съд, според което депутатите не могат да слагат по-големи мнозинства при избор на регулатори, а политическият е, че през януари депутати от ПП-ДБ са направили същото предложение, което бе прието вече от парламента по отношение на мнозинството.