Над 30 медици напуснаха врачанската болница

Над 30 медици напуснаха врачанската болница
28.03.2026 16:04
Pixabay

Сериозен недостиг на медицински кадри поставя под натиск отделенията във врачанската многопрофилна болница МБАЛ „Христо Ботев“. Общо 32-ма специалисти са напуснали лечебното заведение, като основната причина са по-атрактивни предложения за по-високо заплащане в частна клиника.

На фона на появилите се в общественото пространство спекулации за евентуален умишлен фалит, областният управител на Враца Стефан Красимиров увери, че ситуацията е под контрол и се предприемат мерки за стабилизиране на болницата.

Сред напусналите има трима лекари - кардиолог, микробиолог и специализант по педиатрия, както и 26 медицински сестри, акушерки и лаборанти, плюс трима санитари. Отливът засяга ключови отделения, включително хирургия, интензивно лечение, неврология, нефрология, кардиология, акушеро-гинекологичното и кожното отделение. Тревожна е и дългосрочната тенденция - за последните две години болницата е напусната от над 50 специалисти.

След спешна среща с ръководството на лечебното заведение е изготвен кризисен план. Той предвижда преразпределение на персонала между отделенията и по-голяма взаимозаменяемост на кадрите. Според Красимиров, въпреки затрудненията, пациентите ще продължат да получават необходимата медицинска помощ в държавната болница.

Източник: novinite.bg

Здраве
Подобни  

Първи случай на ебола във Франция, проследяват контактните лица

24.06.2026 14:22    

Франция регистрира първия си случай на ебола, след като лекар, зав

Внимание мазут: Прониква през кожата и носи риск

Мазут продължава да изплува по плажовете на Южното Черноморие. Сигналите до РИОСВ за замърсявания с нефтопродукти са повече от 40.Д-р Радосл

СЗО: Горещата вълна в Европа застрашава здравето на хората

Генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус предупреди, че горещата вълна в Европа „излага здравето на хо

На плажа може, в реката - не! Забраниха къпането в Дунава във Видин

В разгара на летните жеги забраниха къпането в река Дунав в началото на българския участък във Видин. То крие сериозни рискове за здравето,