Метрото през Подуяне тръгва през юли

Метрото през Подуяне тръгва през юли
14.04.2026 14:02

Строителството на новия участък от метрото през район „Подуяне“ е на финалната права и се очаква да бъде пуснат в експлоатация през юли. Така още над 45 000 пътници дневно ще използват метрото, а общият брой на пътуващите ще достигне около 500 000 души на ден, съобщи кметът на София Васил Терзиев.

Новият участък е с дължина 3 км и е завършен на над 98%.

Изградени са три нови метростанции по бул. „Владимир Вазов“: „Стадион Георги Аспарухов“, „Витиня“, „Ген. Владимир Вазов“.

Предвиден е и буферен паркинг за 100 автомобила.

С пускането на новия участък ще се осигури по-бърз и удобен транспортен достъп за жителите на кварталите „Хаджи Димитър“, „Сухата река“ и „Левски Г“ до централната градска част, както и до западните райони „Овча купел“ и „Горна баня“.

Очаква се новото разширение да доведе до намаляване на автомобилния трафик в района с около 25%, което ще има пряк положителен ефект върху качеството на въздуха и градската среда.

В момента текат комплексните изпитания на влаковете, които трябва да приключат през май.

След завършването на участъка по бул. „Ген. Владимир Вазов“ общата дължина на метрото в София ще достигне 55 км с общо 50 метростанции.

„Развитието на метрото е гръбнакът на транспортната система на града, но то има смисъл само ако е добре свързано с останалия транспорт“, посочи кметът Васил Терзиев и подчерта, че паралелно с новите линии общината работи по цялостна модернизация на градската мобилност.

В последните месеци усилията са насочени не само към разширяване на метромрежата, но и към обновяване на наземния транспорт, така че той да бъде по-бърз, по-предвидим и реална алтернатива на автомобила. В ход е мащабна програма за подмяна на подвижния състав, която предвижда въвеждането на стотици нови превозни средства – трамваи, автобуси, тролейбуси и електробуси. Целта е постепенно да бъде заменен остарелият парк и да се осигури по-надеждно и комфортно обслужване за пътниците.

Паралелно с това се обновява и инфраструктурата – ремонтират се ключови трамвайни трасета и булеварди, модернизират се депа и енергийни системи. Работи се по основни градски артерии като „Александър Стамболийски“, „Мария Луиза“, „Джеймс Баучер“ и „Копенхаген“, където се подобрява не само транспортът, но и цялата градска среда. Разширяването на мрежата също продължава – включително с нови трамвайни връзки, които ще свържат квартали като „Младост“ и „Дружба“, както и с подобряване на достъпа до северните части на града.

В същото време се подготвя и по-широка реорганизация на наземния транспорт. Планирани са над 20 промени в маршрутите, които целят по-добра връзка между отделните линии и квартали, по-кратко време за придвижване и по-ефективно използване на ресурсите. Ключов елемент в тази трансформация е и разширяването на тролейбусната мрежа и постепенно преминаване на част от автобусните линии към електрическо задвижване, което ще намали шума и замърсяването в града.

Столична община продължава развитието на метромрежата с подготовката на нови разширения към:

• район „Люлин“ и Околовръстния път

• „Студентски град“, район “Студентски”

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Петър Витанов: Бюджетът ще наложи икономии във всички ведомства

21.06.2026 20:52    

Предстоящият държавен бюджет ще включва съкращения и ограничения н

Проф. Джефри Сакс и китайският инвеститор Патрик Джун заедно с Плевнелиев в Пловдив

Кметът на Община Пловдив Костадин Димитров проведе знакова среща с посланиците на престижната международна инициатива за мир "Марко Поло Драйв", съ

Даниел Митов на въпрос има ли ГЕРБ кандидат-президент: Когато му дойде времето, ще го обсъдим

Бившият силов министър от кабинета „Желязков“ Даниел Митов коментира случващото се в партия ГЕРБ и оттеглянето на колегата му Делян Доб

Д-р Ахмед Хасанов е новият главен мюфтия, избран от Националната мюсюлманска конференция

Националната мюсюлманска конференция избра д-р Ахмед Хасанов за главен мюфтия и д-р Мустафа Хаджи за председател на Висшия мюсюлмански съвет.