Какво се случва с тялото, ако се откажете от алкохола напълно?

Какво се случва с тялото, ако се откажете от алкохола напълно?
18.04.2026 14:06

Международен екип от учени проведе проучване, в което установи как отказът от алкохол има положителен ефект за здравето.

Експертите обясниха, че ако пиете само по празници, вредите върху организма не са толкова големи, колкото, ако алкохолът присъства ежедневно в живота ви. Пълното отхвърляне на алкохола обаче може не само да подобри състоянието, но и да намали риска от развитие на опасни заболявания.

В ново проучване учените установили, че след седмица на пълно изоставяне на алкохола, сънят се възстановява, а работоспособността се увеличава. След месец се наблюдават положителни промени в черния дроб - създават се нови клетки, които задействат процесите на разграждане на мазнините.

Хората с наднормено тегло отслабват една година след като се откажат от алкохола, тъй като процесите на храносмилане и изгаряне на мазнини се ускоряват, твърдят авторите на изследването.

В статията се посочва, че хората, които не могат да откажат да пият алкохол повече от два пъти седмично, имат алкохолна зависимост. В този случай те трябва да се въздържат от пиене на алкохол поне месец. Ако това не помогне, тогава трябва да се свържат със специалисти.

В по-ранно проучване учените опровергаха мита, че малките дневни дози алкохол намаляват риска от инсулт. Оказа се, че се случва точно обратното.

Източник: novinite.bg

Здраве
Подобни  

8-те най-често срещани консерванти в храната, които вредят на сърцето и кръвното налягане

24.06.2026 16:03    

Често използвани хранителни консерванти могат да бъдат свързани с

Първи случай на ебола във Франция, проследяват контактните лица

Франция регистрира първия си случай на ебола, след като лекар, завърнал се от хуманитарна мисия в Демократична република Конго, е дал положителна п

Внимание мазут: Прониква през кожата и носи риск

Мазут продължава да изплува по плажовете на Южното Черноморие. Сигналите до РИОСВ за замърсявания с нефтопродукти са повече от 40.Д-р Радосл

СЗО: Горещата вълна в Европа застрашава здравето на хората

Генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус предупреди, че горещата вълна в Европа „излага здравето на хо