Президентът Йотова подписа указа за свикване на 52-ото Народно събрание

28.04.2026 14:18

Държавният глава Илияна Йотова подписа указ, с който свиква на първо заседание новоизбраното 52-ро Народно събрание в 10.00 часа на 30 април 2026 г. Указът е на основание чл. 75 от Конституцията.

В рамките на първото заседание президентът Илияна Йотова ще отправи обръщение към новоизбраните народни представители. 


Поименният списък на новоизбраните народни представители е обнародван в „Държавен вестник“.

След полагането на клетва от 240-те депутати ще бъде избран председател на парламента, както и неговите заместници.

Конституционната процедура продължава с конституиране на парламентарните групи и провеждане на консултации между тях и президента. Очакванията са това да стане в началото на следващата седмица.

След това започва връчването на проучвателни мандати за съставяне на правителство. Илияна Йотова ще връчи първия мандат за кандидат за министър-председател на най-голямата парламентарна група – в случая „Прогресивна България“. Според Конституцията те разполагат със 7 дни, за да предложат състав на Министерския съвет.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Николай Денков: В „Прогресивна България“ има хаос, който е крайно време някой да подреди

„Прави ми впечатление, че от цялата дискусия изчезна едно изречение, което беше първо в един пост на премиера Радев по време на кампанията. И

DARA се оттегли от фестивал в Баку заради участие в него на руски изпълнители

Победителката от „Евровизия“ DARA вече няма да участва в музикалния фестивал Dream Fest, който ще се проведе на 23 юли в Баку, Азербайджан. Решение

След среща на Демерджиев с представител на САЩ: Визите за българските граждани в САЩ остават

Визите за българските граждани в САЩ остават. Това стана ясно след среща между вътрешния министър Иван Демерджиев и заместник-подсекретаря по страт