МОСВ: В България загубите на вода са /над/ 60%, а в страните от ЕС - около 10-20%

29.04.2026 11:33

Основният проблем, който води до загубите на вода, е старата компрометирана мрежа. Това заяви служебният министър на околната среда и водите Юлиян Попов по повод доклада „Водните кризи на България – анализ и решения“. Министърът е съавтор на анализа заедно със заместник-министъра на околната среда и водите Петър Димитров.

По думите на министър Попов, в България процентът на загубите на вода е по-голям от този в Европейския съюз (ЕС). В ЕС нормалните проценти са около 10-20%, а нашите са 60%, коментира той. Попов изтъкна, че загубите на вода не са еднакви в отделните райони на страната. В София те са под 40%, но има и населени места с над 90%, посочи той.

Попитан как може да се промени ситуацията и дали е възможно това да стане през европейско финансиране, министърът отговори, че страната ни много разчита на европейски средства като основен източник на финансиране за водопроводната инфраструктура. Според него това е проблем. 

По принцип европейските средства трябва да са допълнително финансиране и да се използва там, където няма бизнес модел, смята Попов. Водоснабдяването има много ясен бизнес модел, затова европейското финансиране трябва да бъде насочено например в малко отдалечено място, коментира той.  

Режим на водата има целогодишно за малки населени места, каза също министърът. Като друг проблем Юлиян Попов посочи недостига на компетентни кадри.

Доброто управление на водните ресурси означава да има дългосрочни бизнес планове, базирани на приходите от водните ресурси, посочи Попов. Много е важно отделянето на управлението на водите от политическото управление, добави той. По думите му, много често директори на ВиК се назначават заради партийна близост, а не заради тяхната компетентност. 

Първо трябва да се решат въпросите с довеждането на водата, управлението и използването, каза Попов. Той смята, че трябва да се дискутира и темата за използването на дъждовната вода за напояване. Новите технологии за пестене на вода също трябва да се приложат у нас, отбеляза министърът. 

Според Юлиян Попов може да отнеме две години за изграждането на национална депозитна система за пластмасови бутилки и кенчета. Резултатът от въвеждането й ще доведе до това, че около 90% от отпадъка изчезват, превръщат се в добре сортиран и чист, готов за рециклиране, посочи той.

В ресорното министерство се изготвя списък с приоритетни задачи, който да бъде предаден на редовното правителство.

Да продължи реформата в сектор „Отпадъци“ и да се подобри управлението на сектор „Води“ са сред препоръките, които министър Попов дава на бъдещия си приемник на поста.

Източник: Нова нюз

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Николай Денков: В „Прогресивна България“ има хаос, който е крайно време някой да подреди

„Прави ми впечатление, че от цялата дискусия изчезна едно изречение, което беше първо в един пост на премиера Радев по време на кампанията. И

DARA се оттегли от фестивал в Баку заради участие в него на руски изпълнители

Победителката от „Евровизия“ DARA вече няма да участва в музикалния фестивал Dream Fest, който ще се проведе на 23 юли в Баку, Азербайджан. Решение

След среща на Демерджиев с представител на САЩ: Визите за българските граждани в САЩ остават

Визите за българските граждани в САЩ остават. Това стана ясно след среща между вътрешния министър Иван Демерджиев и заместник-подсекретаря по страт