НСИ: Над 60% от бебетата са извънбрачни

НСИ: Над 60% от бебетата са извънбрачни
05.05.2026 10:50

Продължава трайната тенденция повечето българчета да се раждат, без техните родители да имат сключен граждански брак, съобщават от Националния статистически институт (НСИ) в своя годишен отчет за демографската статистика през 2025 година. От общо 50 241 живородени деца през изминалите дванадесет месеца, внушителните 30 847 са дошли на бял свят в семейства без законен съюз, докато общата раждаемост в страната отбелязва пореден сериозен спад.

През 2025 година броят на новородените у нас намалява с близо 6 процента, или с 3187 деца по-малко спрямо предходната година. Тоталният коефициент на плодовитост остава на ниво от 1,63 деца на жена, което е далеч от необходимите 2,1 за просто възпроизводство на нацията. Експертите на НСИ обясняват ситуацията категорично: "Негативната тенденция се задълбочава, тъй като населението във фертилна възраст намалява и се получава омагьосан кръг".

Към края на годината жените в репродуктивна възраст (15-49 години) са намалели с близо 11 000 души. Според независими активисти и анализатори, допълнителен демотивиращ ефект върху младите семейства оказва и правителственото решение за замразяване на обезщетенията за втората година от майчинството до 2028 година. В същото време смъртността остава висока с 99 479 починали, което води до отрицателен естествен прираст от минус 49 238 души за годината.

Най-малко бебета през изминалата година са проплакали в област Смолян – едва 410, следвана плътно от Видин с 439 новородени. На другия полюс традиционно остава област Сливен, която е абсолютен първенец с близо 12 деца на 1000 жители и коефициент на плодовитост от 2,43.

Зад тези рекордни цифри обаче стои специфична социална структура – средната възраст при раждане на първо дете в региона е едва 22,1 години, докато в столицата София тя достига 30,8 години. Броят на непълнолетните майки у нас остава значим социален проблем, като 2636 от децата през 2025 година са родени от жени под 18-годишна възраст.

Оперативните данни на Националната здравноинформационна система показват друга тенденция – близо 48% от ражданията в България се извършват чрез цезарово сечение, което е един от най-високите дялове в Европа.

Същевременно експерти обръщат внимание, че официалната статистика на НСИ обхваща само ражданията на територията на страната и не отразява пълната картина на българската нация. Анализаторът Боян Юруков посочва: "Официалните данни на НСИ не включват ражданията на българи в чужбина, което изкривява картината". Според изчисленията, децата на български емигранти добавят между 6 и 10 процента към реалния брой на новородените българчета всяка година

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Терзийски, ПП: Политическият чадър в "Баба Алино" е на ГЕРБ

24.06.2026 15:31    

Депутатът от “Продължаваме промяната” Йордан Терзийски коментира д

Съдът глоби шефа на НДК за конфликт на интереси

Върховният административен съд окончателно потвърди наложената на изпълнителния директор на НДК Андрияна Татарова глоба от 5000 лева заради конфлик

Гореща вълна застрашава европейското земеделие

Жеги и продължителна суша застрашават сериозно реколтата от зимни и летни култури в голяма част от континента. Данните от най-новия доклад на Съвме

Тежка катастрофа със загинали затвори магистрала "Тракия"

Тежка катастрофа на територията на област Ямбол затвори магистрала "Тракия" в посока София. Камион е блъснал лек автомобил, като по първоначални да