"Спаси София" предлага: Да се създаде нов ж.к. "Райна Княгиня" до Централна жп гара

06.05.2026 16:55

Гергин Борисов - общински съветник от "Спаси София" е предложил територията на бившия жп завод до Централна гара да се именува като жилищен комплекс „Райна Княгиня”.

Обхватът на този нов комплекс е между надлез „Надежда“, железопътния ареал на Централна гара, ул. „Каменоделска“ и бул. „История Славянобългарска“, пише "факти".

Там вече се строят 12 сгради с капацитет от хиляди обитатели, а 4 от тях вече са в напреднал етап на завършване и собствениците на жилищата в тях всеки момент ще трябва да подават заявления за издаване на постоянен адрес. „Първоначално предложеното от строителя име „Капитол Резидънс“ не съответства на именната структура и традиции на Столична община и ако именуваме само неговия комплекс, ще имаме същия проблем със следващия строеж,” коментира Борисов.

От "Спаси София" подчертават, че осигуряването на адекватна адресна регистрация за жителите в трансформиращите се индустриални зони трябва да се решава именно с подобни мерки. Според партията, създаването на ясно обособени квартали за всички индустриални зони, в които се появява жилищно строителство, е ключово както за административното обслужване на гражданите, така и за изграждането на устойчива градска идентичност.

Гергин Борисов обясни, че четирите завършени сгради зад гарата използват един общ административен адрес – бул. „История Славянобългарска“ №5Д, което означава, че адресите на отделните жилища ще съдържат множество индекси. „Това е не само объркващо за гражданите, но и неустойчиво за администрацията. Именуването на цялата територия като жилищен комплекс осигурява предвидимост за следващите строители,” обясни още Борисов.

Предложението новият жилищен комплекс да носи името „Райна Княгиня“ Борисов мотивира с два интригуващи исторически факта:

През 30-те години съседният кв. "Орландовци" се е казвал за кратко кв. „Райна Княгиня“, но и къщата, в която революционерката е живяла до края на дните си се намира в същия район на столицата - в ж.к. „Банишора“ от другата страна на жп линиите. „Така не само възстановяваме едно забравено наименование, но и почитаме една от значимите жени в българската история,“ заяви Борисов и припомни, че това ще е втория квартал в София, кръстен на жена след ж.к."Надежда" - кръстен на княгиня Надежда - най-малката сестра на Цар Борис III.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Арх. Виолета Комитова: Строителството е сфера, в която много се перат пари

24.06.2026 19:47    

Строителството е сфера, в която много се перат пари. А незаконното

Трагедията е голяма! Загиналите на "Тракия" деца са таланти от школата на футболния Славия

Загиналите две деца на АМ "Тракия" са футболисти от академията на Славия! Ужасната новина съобщи ексклузивно за БЛИЦ президентът на "белите" Венцес

Министър Петрова бе домакин на събитие за Международния ден на жените в дипломацията

Министър Велислава Петрова беше домакин на тържествено събитие по повод Международния ден на жените в дипломацията, в рамките на което беше поставе

СОС: Любен Дилов-син посмъртно да бъде удостоен със званието „Почетен гражданин на София“

Столичният общински съвет (СОС) предстои да разгледа предложение за посмъртното удостояване на писателя, сценарист, журналист и общественик