Киър Стармър подаде оставка като министър-председател на Великобритания и лидер на Лейбъристката партия

Киър Стармър подаде оставка като министър-председател на Великобритания и лидер на Лейбъристката партия
22.06.2026 12:07

Киър Стармър обяви, че се оттегля както от поста министър-председател на Обединеното кралство, така и от лидерството на Лейбъристката партия, след като, по думите му, е приключил вътрешнопартиен процес относно способността му да води партията на следващите парламентарни избори. Той заяви, че приема решението на парламентарната си група и ще се оттегли с уважение към изразената позиция.

„Чух отговора на моята парламентарна група на този въпрос и го приемам с достойнство“, заяви той, като подчерта, че решението му е водено от националния интерес.

Стармър потвърди, че вече е уведомил краля за оставката си по-рано през деня. Той определи процеса като бърз, но емоционално труден, като се подготвя да напусне поста след период, който описва като белязан от политически промени и управленска отговорност.

В изявление пред Даунинг стрийт той заяви, че ще осигури плавен преход на властта и ще съдейства на своя наследник. „Ще остана на поста министър-председател, докато не приключи изборът, и ще направя всичко възможно за организирано предаване на властта“, каза той.

Той представи и график за избор на нов лидер на Лейбъристката партия, като уточни, че номинациите ще започнат в началото на юли и ще приключат преди лятната парламентарна ваканция. По думите му, ако няма вътрешнопартийна надпревара, нов премиер може да встъпи в длъжност още в средата на юли, докато при пълна процедура процесът може да продължи до края на август, като парламентът се завръща през септември.

По време на изявлението му пред Даунинг стрийт се наблюдаваха емоционални сцени сред съветници и служители. Част от екипа му, включително съпругата му Виктория, изглеждаше видимо развълнувана. Речта му беше прекъсвана за кратко от шумни протести пред сградата, преди ситуацията да се успокои.

Стармър използва част от изказването си, за да подчертае постиженията на правителството си, като заяви, че е възстановил стабилността след години на политическа несигурност. По думите му управлението му е помогнало за възстановяване на доверието в институциите и за преструктуриране на Лейбъристката партия.

„Доказахме, че онези, които се съмняваха в нас, са грешали, защото променихме партията си, изкоренявайки проблема с антисемитизма, възстановявайки доверието в икономиката, отбраната и националната сигурност“, заяви той.

Той допълни, че целта му никога не е била власт сама по себе си, а подобрение на страната.

Стармър описа и момента, в който е встъпил в длъжност, като ключов в личната си политическа кариера, подчертавайки, че е поел управление след дълъг период на разочарования за партията.

В края на изявлението си той насочи вниманието към семейството си, като заяви, че след напускането на поста ще отделя повече време на личния си живот. „Когато напусна най-важната длъжност в страната, ще се посветя на най-важната си роля – да бъда възможно най-добър съпруг и баща“, каза той.

Той благодари на колегите си, държавните служители и поддръжниците си и потвърди ангажимента си за плавен и организиран преход на властта към неговия наследник.

Източник: novinite.bg

Свят
Подобни  

Подкрепен от Тръмп кандидат обяви победа в Колумбия, опозицията оспорва резултата

22.06.2026 14:07    

Оспорван балотаж на президентските избори в Колумбия завърши с мин

Брекзит на 10 години: Великобритания с по-слаб растеж, по-високи разходи и продължаваща несигурност

Десет години след референдума от 2016 г. последиците от решението на Обединеното кралство да напусне Европейския съюз продължават да оформят негова

САЩ и Иран с 60-дневен план: Ливан и Ормузкият проток в центъра на преговорите

Преговорите между висши представители на САЩ и Иран в Швейцария приключиха първия си ден с отчетен напредък от двете страни, въпреки напрегнатия ст

Какво се случва? В Крим спряха продажбите на гориво по бензиностанциите

Продажбата на гориво в Крим е спряна както за плащания в брой, така и за безкасови плащания. Гориво ще се продава само на държавни органи,