Кметът Васил Терзиев: Трудно е да говориш за Витоша без София

22.06.2026 17:06

Приветствам днешния разговор за бъдещето на Витоша. Всяка стъпка напред е добра новина. Това коментира в социалната мрежа кметът на столицата Васил Терзиев.

Позицията на правителството по ключовите теми за планината се припокрива с тази, която Столична община отстоява от две години насам – трябва нов план за управление, по-добър достъп и дългосрочна визия за развитието ѝ. Това са въпроси, по които последователно настояваме пред всяко ново правителство досега.

От самото начало развиваме #ВизияЗаВитоша по този начин – с подадена ръка, с аргументи и с настояване за ясно разпределение на отговорностите между институциите, за да се разплете най-сетне възелът на споделената безотговорност. 
Правили сме го с всяко правителство. Правим го и сега. Следващата стъпка е да се подпише Меморандум между всички страни, за да има и черно на бяло съгласие кой какво трябва да свърши. И на базата на това да има и ясен времеви хоризонт.

Защото най-важните решения не могат да бъдат взети от една институция – те изискват координация, последователност и ясно разпределение на ролите.

Без София няма решение на въпросите за транспорта до планината, градската среда около нея и голяма част от ежедневните проблеми, с които се сблъскват хората. И затова нашата #ВизияЗаВитоша вече дава резултати, които се виждат и усещат реално. 

Не бяхме поканени на срещата днес, но няма да търсим причините за това, защото вярваме, че когато става дума за Витоша, няма място за его и политическо противоборство. Подходът ни остава експертен, отворен и последователен. 

Витоша не бива да е заложник на каквото и да е противопоставяне – тя е по-голяма от нас. Част е от идентичността на София и от живота на поколения софиянци. Била е тук много преди нас и ще остане дълго след като нашите мандати бъдат забравени.


Затова ще продължим да бъдем конструктивен партньор и да настояваме за решителни стъпки напред. За да оставим на тези след нас по-добро наследство от това, което заварихме. 
Това може да стане, само ако работим заедно.

 

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Иван Шишков: Къщите в "Баба Алино" трябва да бъдат съборени, няма друго решение

22.06.2026 19:08    

Хубаво е Олег Невзоров да разкаже кой създаде у него впечатлението

Йотова ще награди най-успешните участници в "Спортувай с президента"

Във вторник, на международния ден на Олимпизма, президентът Илияна Йотова ще награди учениците с най-добри резултати на "Президентския тест" от ини

Съдът вписа „Прогресивна България" /ПБ/ в регистъра на политическите партии

Софийският градски съд реши, че вписва в регистъра на политическите партии „Прогресивна България“. От приетите и посочени докум

Измериха съпротивлението на асфалта на автомагистрала „Хемус“

Пътният експерт Диана Русинова разпространи данни от специализирани измервания на двадесет и петия километър на автомагистрала „Хемус“, за да докаж