Признаването на оценката по български е стимул за българчетата в чужбина

Признаването на оценката по български е стимул за българчетата в чужбина
24.06.2026 13:33

Темата вълнува доста български семейства, които отглеждат децата си извън пределите на страната. Редовното посещаване на българските неделни училища, които понякога са в друго населено място, изисква силна мотивация и ресурс от време и средства за семействата. За децата това също е допълнително усилие и време. Не всички успяват да издържат до края на обучението, затова тези, които стигнат дотам и също така успешно вземат изпитите по български език, заслужават искрени поздравления.

Ако оценките от тези изпити бъдат признати за балообразуващи или дори матуритетни в страните, в които живеят, това би било допълнителен стимул за децата на нашите сънародници да изучават езика и културата на своите родители, признание за труда им и знак за уважение към тяхната идентичност. Асоциацията на българските училища в чужбина се опитва от десетилетие да защити правото един от "малките" езици на Европа да стане матуритетен така, както петте най-разпространени.

За съжаление, въпреки проявеното разбиране от европейските институции и изслушването в Европейския парламент, засега инициативата няма продължение в отделните европейски държави, тъй като въпросите на образованието се решават на национално равнище, казва Камелия Конакчиева-Трибулен, ръководителка на българското училище "Кирил и Методий" в Париж, вносителка на петицията за признаване на други европейски езици за матуритетни в ЕП. Единствените държави, където изпитът по език по произход се вписва в дипломите, остават Ирландия и Унгария.

Успех за българското училище "Аз Буки Веди" в Кьолн е, че от 8 години учениците им се явяват на изпит по български език след 10 клас, оценката от който влиза в дипломите и може да повиши оценката по чужд език, ако тя е по-ниска. Това се дължи на политиката на местната власт в Северен Рейн Вестфалия, но и на системни действия от страна на българското училище, споделя Росица Байрактарски, директорка на училището.

На 27 юни в българското училище "Кирил и Методий" в Париж ще се проведе десетото издание на конкурса по четене за ученици от първи и втори клас в българските училища в чужбина, започнал като инициатива на училище "Аз Буки Веди". Очакват се ученици от 30 училища, ще има гости и от САЩ, където е възможно конкурсът също да има свои издания от следващата година.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Съдът глоби шефа на НДК за конфликт на интереси

24.06.2026 15:20    

Върховният административен съд окончателно потвърди наложената на

Гореща вълна застрашава европейското земеделие

Жеги и продължителна суша застрашават сериозно реколтата от зимни и летни култури в голяма част от континента. Данните от най-новия доклад на Съвме

Тежка катастрофа със загинали затвори магистрала "Тракия"

Тежка катастрофа на територията на област Ямбол затвори магистрала "Тракия" в посока София. Камион е блъснал лек автомобил, като по първоначални да

Чрез „финансиране, не обвързано с разходи“: ще се ускори „Развитие на регионите“ 2021–2027 г.

Пет процедури от Фонда за справедлив преход на Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г. ще се изпълняват чрез механи